16 Ապրիլ 2025 - 06:38 AMT
Ապրիլի 15–ին Արցախի Ազգային ժողովի նիստ է անցկացվել՝ միաձայն ընդունել է սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, որը միտված է պետական կառույցների անխափան գործունեության ապահովմանը։ Այդ մասին ասել է Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը, հայտնում է News.am-ը։
Նա նշել է, որ փոփոխությունների նպատակն է կարգավորումներ սահմանել արտասովոր իրավիճակների համար՝ օրինականության շրջանակում պետական մարմինների շարունակական աշխատանքն ապահովելու համար։
«Խոսքը տարբեր, ոչ սովորական իրավիճակներում օրենքին, սահմանադրությանը համապատասխան կարգավորումներ տալու մասին է։ Հիմա ձևակերպումներն այնպես են արված, որ ցանկացած ֆորսմաժորային իրավիճակում պետական ինստիտուտները կարողանան լուծումներ գտնել, և հետագայում չհամարվի, թե դրանք անօրեն մարմիններ են։ Պետական ինստիտուտները բոլոր առումներով ապահովվում են։ Հույս ունեմ, որ այսօրվա նիստը խթան է հանդիսանալու, որ թե՛ խորհրդարանը, թե՛ նախագահի ինստիտուն առավել կենսունակ լինեն»,- ասել է Մետաքսե Հակոբյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ նիստին մասնակցել է 30 պատգամավոր, և սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծն ընդունվել է միաձայն։

15 апреля в Национальном собрании Арцаха прошло заседание, на котором депутаты единогласно приняли проект изменений в конституцию. Об этом сообщила депутат Метаксе Акопян, передает «News.am».
По её словам, целью поправок является установление правовых механизмов для обеспечения непрерывной деятельности государственных органов в условиях нестандартных и чрезвычайных ситуаций.
«Речь идёт о создании соответствующих правовых механизмов на случай различных внештатных ситуаций. Сейчас формулировки составлены так, чтобы при любом форс-мажоре госинституты могли продолжать функционировать, и впоследствии это не считалось бы незаконным. Это обеспечит защиту институтов государственной власти по всем направлениям. Надеюсь, что сегодняшнее заседание станет стимулом для повышения жизнеспособности как парламента, так и института президентства», — заявила Акопян.