Վարդան Ղուկյասյանը, որը 1999-2012 թվականներին ղեկավարել է Գյումրի քաղաքը, 18 կողմ, 0՝ դեմ ձայների հարաբերակցությամբ կրկին ընտրվել է Գյումրիի քաղաքապետ։
Նորընտիր ավագանու առաջին նիստին մասնակցություն են ցուցաբերել «Հայաստանի կոմունիստական կուսակցություն», «Մեր քաղաքը», «Մայր Հայաստան» և «Իմ հզոր համայնք» խմբակցությունները, մինչդեռ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը բացակայում էր, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մայր Հայաստան», «Մեր քաղաքը» և «Իմ հզոր համայնք» խմբակցությունները որոշում են կայացրել իրենց կողմից թեկնածու չառաջադրել և հայտնել են, որ պատրաստվում են աջակցել ընդդիմադիր ճամբարում առավելագույն ձայներ ստացած ուժին։ Ըստ նրանց՝ Գյումրիում անհրաժեշտ է իշխանությունից հեռացնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանը։
Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը համայնքապետի պաշտոնին ներկայացրել էր Վարդան Ղուկասյանի թեկնածությունը։
Քվեարկությունից առաջ Ղուկասյանը հանդես է եկել ելույթով և ընդգծել. «Շատ համերաշխ ընտրություն է կատարվել, որքան էլ իշխանությունը փորձում էր խառնակչություն անել»։
Ընդդիմադիր ավագանու 18 անդամները միաձայն աջակցություն են հայտնել Ղուկասյանին՝ ընտրելով նրան Գյումրու նոր ղեկավար։
Մարտի 30-ին ավագանու ընտրություններ են կայացել Գյումրի և Փարաքար համայնքներում։ Գյումրիում ընտրություններին մասնակցել է 6 կուսակցություն և 3 դաշինք, որոնցից 5-ը կարողացել են հաղթահարել անցողիկ շեմը (կուսակցությունների համար՝ 4 տոկոս, դաշինքների համար՝ 6 տոկոս)։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է 14 մանդատ՝, Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը՝ 8 մանդատ, «Մեր քաղաքը» դաշինքը՝ 6 մանդատ, «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունը՝ 3 մանդատ, իսկ «Մայր Հայաստան» դաշինքը՝ 2 մանդատ։
Նախապես «Մայր Հայաստան» և «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունները, իսկ ավելի ուշ նաև «Մեր քաղաքը» դաշինքը հայտարարել էին իրենց աջակցությունը Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությանը և Վարդան Ղուկասյանին։

16 Апрель 2025 - 08:13 AMT
Вардан Гукасян, руководивший Гюмри с 1999 по 2012 год, вновь избран мэром второго по величине города Армении.
На первом заседании новоизбранного городского совета присутствовали представители фракций «Коммунистическая партия Армении», «Наш город», «Мать Армения» и «Моя сильная община». Фракция «Гражданский договор» отсутствовала, сообщает «Sputnik Армения».
Фракции «Мать Армения», «Наш город» и «Моя сильная община» решили не выдвигать собственных кандидатов и заявили о поддержке оппозиционной силы, набравшей наибольшее число голосов. По их словам, в Гюмри необходимо отстранить «Гражданский договор» от власти.
Коммунистическая партия Армении выдвинула кандидатуру Гукасяна на пост главы общины. Перед голосованием он выступил с речью, подчеркнув: «Выборы прошли очень согласованно, несмотря на попытки властей устроить провокации».
Все 18 оппозиционных членов совета единогласно проголосовали за Гукасяна, избрав его новым мэром Гюмри.
Выборы в органы местного самоуправления прошли 30 марта в общинах Гюмри и Паракар. В выборах в Гюмри участвовали шесть партий и три блока, из которых пять преодолели проходной барьер (4% для партий, 6% для блоков). Партия «Гражданский договор» получила 14 мандатов, Коммунистическая партия Армении — 8, блок «Наш город» — 6, партия «Моя сильная община» — 3, а блок «Мать Армения» — 2. Изначально «Мать Армения» и «Моя сильная община», а позднее и блок «Наш город» заявили о поддержке Коммунистической партии Армении и кандидатуры Вардана Гукасяна.