16 Ապրիլ 2025 - 10:16 AMT
Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության 2024 թվականի ծրագրի կատարողականի քննարկման ընթացքում ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը հայտնել է, որ ընտանեկան բռնության դեպքերի թիվը երկրում անցել է 1000-ի սահմանը՝ նախկինում արձանագրվող մինչև 500 դեպքերի փոխարեն։
Նրա պարզաբանմամբ, այս տվյալները չեն խոսում այն մասին, թե բռնության մակարդակը կտրուկ աճել է, այլ ցույց են տալիս՝ քաղաքացիները սկսել են ավելի վստահել սոցիալական ծառայություններին, պետության հետ աշխատող հասարակական կազմակերպություններին, ինչպես նաև ոստիկանությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Շատ հաճախ այս դեպքերի բացահայտմանը նպաստում է այն, որ մենք կին ծառայողներից բաղկացած կարգախմբեր ենք ուղարկում տեղեր կամ համայնքային ոստիկաններ, որոնք շատ ավելի զգայուն են կարողանում մոտենալ այս հարցադրմանը»,–ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ այս ոլորտում դեռ զգալի անելիքներ կան։ Նա հավելել է, որ 2024 թվականին 1800 համայնքային ոստիկան վերապատրաստում է ստացել ընտանեկան և կենցաղային բռնության թեմայով։
Սարգսյանը ընդգծել է. «2024 թվականին մենք 1800 համայնքային ոստիկանի ենք վերապատրաստել հենց ընտանեկան ու կենցաղային բռնության թեմայով։ Մենք նրանց բացատրել ենք` ինչ կարելի է և ինչ չի կարելի անել տվյալ նուրբ իրավիճակում, ինչպես չպետք է մոտենալ տուժողին, ինչպիսի հարցեր չպետք է տալ նրան, որպեսզի կրկնակի զոհականացման չտանենք նրան»։
Նա նաև հայտնել է, որ հետապնդման դրսևորումների հիմքով ընտանեկան բռնության զոհերից ավելի քան տասը հաղորդում են ստացվել, որոնք փոխանցվել են քննչական մարմիններին։
Վերջին տվյալների համաձայն՝ 2024 թվականին արձանագրվել է ընտանեկան բռնության 934 դեպք՝ ուղեկցված ֆիզիկական վնասով, մինչդեռ 2023-ին դրանց թիվը եղել է 372։ Հոգեկան ներգործության դեպքերը 2024-ին կազմել են 166, իսկ 2023-ին՝ ընդամենը 46։ Ընդհանուր առմամբ, ընթացիկ տարում գրանցվել է ընտանեկան և կենցաղային բռնության 1360 դեպք։
Նախարարության տվյալներով՝ ավելացել են նաև հատկապես ծանր բռնության դեպքերը։ 2023 թվականին սպանության 3 դեպք է արձանագրվել ընտանեկան և կենցաղային բռնության հետևանքով, իսկ 2024-ին՝ արդեն 13։ Առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս պատճառելու դեպքերն էլ աճել են՝ հասնելով 15-ի՝ նախորդ տարվա 8-ի փոխարեն։

В ходе обсуждения исполнения правительственной программы за 2024 год в Национальном собрании министр внутренних дел Арпине Саргсян заявила, что число зарегистрированных случаев домашнего насилия в Армении превысило 1000. Ранее этот показатель составлял менее 500.
По её словам, это не свидетельствует о резком росте уровня насилия, а указывает на то, что граждане начали больше доверять социальным службам, неправительственным организациям, сотрудничающим с государством, а также полиции, сообщает Sputnik Армения.
«Очень часто в раскрытии таких случаев помогает тот факт, что мы направляем на место группы, состоящие из женщин-сотрудниц, либо участковых, которые более чутко подходят к таким вопросам», — сказала министр.
Она отметила, что в данной сфере ещё многое предстоит сделать. В 2024 году прошли переподготовку 1800 участковых полицейских по тематике домашнего и бытового насилия.
«В 2024 году мы обучили 1800 участковых полицейских по теме домашнего и бытового насилия. Мы объяснили им, что можно и чего нельзя делать в столь деликатных ситуациях, как не усугубить состояние жертвы, какие вопросы не стоит задавать, чтобы не привести к повторной виктимизации», — добавила Саргсян.
Она также сообщила, что поступило более десяти обращений от жертв домашнего насилия по фактам преследования, материалы которых переданы следственным органам.
По последним данным, в 2024 году зарегистрировано 934 случая домашнего насилия с нанесением физического вреда (в 2023 году — 372). Психологическое воздействие зафиксировано в 166 случаях (в 2023 году — 46). Всего в текущем году зарегистрировано 1360 случаев домашнего и бытового насилия.
Согласно данным министерства, увеличилось и число особо тяжких преступлений: если в 2023 году было зафиксировано 3 убийства на почве домашнего насилия, то в 2024 — уже 13. Число случаев умышленного причинения тяжкого вреда здоровью выросло с 8 до 15.