Երևանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Մինսկի խմբի գործունեության դադարեցմանը, եթե կարգավորման գործընթացն ավարտվի խաղաղության պայմանագրով։ Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից Մինսկի խումբը լուծարելու հայտարարությունները։
«Մենք կարծում ենք, որ դե ֆակտո ավարտված հակամարտությունը դե յուրե ավարտելու դեպքում, որի մարմնավորումը կարող է լինել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը, այլևս անհրաժեշտություն չի լինի ունենալ միջազգային մի ձևաչափ, որը կոչված է զբաղվելու այդ հակամարտությամբ,»,– ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նրա խոսքով՝ այդ դեպքում Մինսկի խմբի գոյությունը, իրոք, որևէ հավելյալ արժեք չի ունենա, և հակառակը՝ կարգավորված հակամարտության պայմաններում կարող է նույնիսկ հակառակ ազդեցություն ունենալ։
«Մենք կողմ ենք և բաց ենք այդ լուծարման գործընթացին։ Պարզապես կարծում ենք, որ այդ երկու փաստաթղթերը՝ խաղաղության համաձայնագիրը և ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը Մինսկի խմբի լուծարման նախաձեռնության վերաբերյալ, կարող են ստորագրվել նույն օրը»,- ասել է Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը խաղաղության համաձայնագիրը և ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու վերաբերյալ դիմումը միաժամանակ ստորագրելու առաջարկը հնչեցրել է Անթալիայի դիվանագիտական համաժողովում։

Ереван выразил готовность поддержать прекращение деятельности Минской группы ОБСЕ, если процесс урегулирования завершится подписанием мирного соглашения. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, комментируя заявления Азербайджана о необходимости роспуска группы.
«Мы считаем, что если де-факто завершённый конфликт будет завершён и де-юре, выражением чего может стать подписание мирного соглашения, то необходимость в международном формате, изначально созданном для работы с этим конфликтом, отпадает», — отметил Мирзоян, передаёт «Aysor.am ».
По его словам, в таком случае существование Минской группы действительно не будет иметь добавочной ценности и, напротив, в условиях урегулированного конфликта может оказать обратное воздействие.
«Мы открыты и поддерживаем этот процесс роспуска. Мы просто считаем, что эти два документа — мирное соглашение и совместное обращение к ОБСЕ с инициативой роспуска Минской группы — можно подписать в один день», — заявил Мирзоян.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян озвучил предложение одновременно подписать мирное соглашение и обратиться с заявкой о роспуске Минской группы на Дипломатическом форуме в Анталье.