16 Ապրիլ 2025 - 11:39 AMT
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Սլովենիայի արտգործնախարար Տանյա Ֆայոնի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ ԵՄ Խաղաղության հիմնադրամի միջոցներից Հայաստանին այս տարի հատկացվելու է 20 միլիոն եվրո։
«Անցած տարի եղել է 10 մլն, այս տարի այդ գումարը մի փոքր ավելի է։ Ասելով մի քիչ ավելի՝ կրկնակի»,- ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մինչդեռ որոշ լրատվամիջոցների համաձայն՝ աջակցության հատկացումն արգելափակում է Հունգարիան՝ պահանջելով ծրագրում ներառել նաև Ադրբեջանին:
Պատասխանելով արգելափակմանը վերաբերող հարցին` Միրզոյանն ասել է, որ հարցի շուրջ քննարկումները շարունակվում են: Նա հույս է հայտնել, որ ապագայում դրական լուծում կլինի։
«Հույս ունենք ապագայում դրական հանգուցալուծում կլինի»,- ասել է նախարարը։
Սլովենիայի փոխվարչապետ, արտաքին ու եվրոպական հարցերի նախարար Տանյա Ֆայոնն իր հերթին նշել է, որ իրենք աջակցել են ՀՀ զինված ուժերի աջակցությունն առանձնացնելու առաջարկին: Նա հավելեց՝ դրա համար անհրաժեշտ է միաձայն որոշում։
2024 թվականի հուլիսին ԵՄ-ն Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին 10 մլն եվրոյի օգնություն է հատկացրել գումարտակի համար նախատեսված վրանային ճամբարի համար։ Անցյալ տարի Հունգարիան նույնպես արգելափակել էր Հայաստանին միջոցների տրամադրումը և հանել էր վետոն՝ պայմանով, որ Ադրբեջանին նմանատիպ գումար ուղարկվի ականազերծման գործողություններին աջակցելու համար։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД Словении Таньей Файон заявил, что Армения в этом году получит 20 миллионов евро из средств Европейского фонда мира.
«В прошлом году это было 10 миллионов, в этом году сумма немного выше. Под немного выше я имею в виду вдвое больше», — отметил Мирзоян, передаёт «Sputnik Армения».
Тем временем, по информации ряда СМИ, выделение помощи блокирует Венгрия, настаивая на включении Азербайджана в программу.
Отвечая на вопрос о возможной блокировке, Мирзоян отметил, что обсуждения продолжаются, выразив надежду на положительный исход в будущем.
«Надеемся, в будущем будет положительное решение», — сказал министр.
Вице-премьер и министр иностранных и европейских дел Словении Таня Файон, в свою очередь, подчеркнула, что они поддержали предложение о выделении отдельной помощи Вооружённым силам Армении. При этом она отметила, что для такого решения необходимо единогласное одобрение.
В июле 2024 года ЕС выделил Армении 10 миллионов евро из Европейского фонда мира для обустройства палаточного лагеря для батальона. Тогда Венгрия также блокировала выделение средств, сняв вето при условии отправки аналогичной суммы Азербайджану для поддержки разминирования.