Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն ապրիլի 16-ին խորհրդարանում ընդունել է Ջեյմս Կարաֆանոյի գլխավորած ամերիկյան պատվիրակությանը։ Կարաֆանոն հանդիսանում է Heritage հիմնադրամի նախագահի ավագ խորհրդական։ Այդ մասին Կոստանյանը հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հանդիպման ընթացքում խոսել ենք Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների և ռազմավարական գործընկերության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ»,- գրել է Կոնջորյանը։
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են եղել նաև Ատլանտյան խորհրդի նախկին ավագ գիտաշխատող Կաուշ Արհանը և Ռումինիայում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ադրիան Ցուկերմանը։
Հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղարությունում կայացել է ՀՀ և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության ստորագրումը։ ՀՀ կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԱՄՆ կողմից՝ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։

Руководитель фракции «Гражданский договор» в Национальном собрании Армении Айк Конжорян 16 апреля принял в парламенте делегацию США во главе с Джеймсом Карафано, старшим советником президента фонда Heritage. Об этом Конжорян сообщил на своей странице в Facebook.
«Во время встречи мы обсудили двусторонние отношения Армения–США, стратегическое партнёрство, процесс мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном, а также вопросы региональной безопасности», — написал Конжорян.
В состав делегации также вошли бывший старший научный сотрудник Атлантического совета Кауш Арха и бывший посол США в Румынии Адриан Цукерман.
Напомним, 14 января в Госдепартаменте США в Вашингтоне была подписана хартия о стратегическом партнёрстве между Арменией и США. Со стороны Армении документ подписал министр иностранных дел Арарат Мирзоян, со стороны США — госсекретарь Энтони Блинкен. В своей речи на церемонии подписания Блинкен сообщил, что в ближайшие недели в Армению прибудет американская команда специалистов по таможенной и пограничной безопасности для совместной работы с армянскими коллегами по усилению потенциала в этой сфере.