ԱԺ-ում ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2024 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին փաստաթղթի քննարկման ժամանակ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը խոսել է Ադրբեջանի հետ բանակցություններում հայկական կողմի միակողմանի զիջումների մասին։
Դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ նա հորդորել է վերջինիս նշել Ադրբեջանի լոկ մեկ զիջում, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Կատարվում են Ադրբեջանի առաջարկությունները, պահանջները շատանում են։ Կարծում եմ՝ ձեր վերջին խոսքում կարող եք ասել՝ գոնե լոկ մեկ զիջում Ադրբեջանի կողմից, որն իրականացվել է խաղաղության պայմանագրի ամբողջ գործընթացի ընթացքում»,–ասել է Օհանյանը։
Նա նշել է, որ երբ հնչում են հայտարարություններ այն մասին, թե «մենք պատրաստ ենք ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը», դրան զուգահեռ Մինսկի խմբի լուծարման դիմումը, իսկ հետագայում Սահմանադրության փոփոխությունը, որն Ադրբեջանի պարտադրմամբ է իրականացվում, «ոչնչացվում է Արցախի անձնագիրը, վտանգի տակ են դնում Հայաստանի անձնագիրը»։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Անթալիայում կայացած դիվանագիտական համաժողովի ընթացքում թուրքական NTV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է, որ ՀՀ–ն Ադրբեջանին առաջարկել է միաժամանակ ստորագրել 2 փաստաթուղթ՝ խաղաղության պայմանագիրը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ-ին կամ նրա անդամ պետություններին ուղղված համատեղ դիմումը, որով կսկսվի Մինսկի խմբի լուծարման գործընթացը։

Во время обсуждения в парламенте хода выполнения программы правительства Армении на 2021–2026 годы за 2024 год, руководитель оппозиционной фракции «Армения» Сейран Оганян подверг критике мирные переговоры с Азербайджаном, заявив, что уступки происходят только со стороны Армении.
Обращаясь к премьер-министру Николу Пашиняну, он призвал его указать хотя бы одну уступку со стороны Азербайджана. «Реализуются предложения Азербайджана, их требования растут. Думаю, в своём заключительном слове вы могли бы указать хотя бы одну уступку со стороны Азербайджана в ходе всего процесса мирного соглашения», — отметил он, передаёт «Panorama.am ».
Оганян также раскритиковал параллельные шаги властей, включая обращение о роспуске Минской группы и конституционные изменения, которые, по его мнению, продиктованы Азербайджаном. «Уничтожается идентичность Арцаха, под угрозой оказывается идентичность Армении», — заявил он.
Ранее министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в интервью турецкому телеканалу NTV на дипломатическом форуме в Анталье сообщил, что Ереван предложил Баку одновременно подписать два документа — мирное соглашение и совместное обращение к ОБСЕ или её государствам-членам, которым инициируется процесс роспуска Минской группы.