18 Ապրիլ 2025 - 08:10 AMT
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ այս փուլում Հայաստանի իշխանությունները հակաարցախյան հռետորաբանություն են որդեգրել՝ նպատակ ունենալով սիրաշահել Ադրբեջանին։
«Վերջին օրերին արցախցիների ու, առհասարակ, հայության տարբեր խմբերի նկատմամբ ատելություն գեներացնող իշխանության քայլերը տարբեր դրդապատճառների ներքո քննարկվեցին: Կարծում եմ, որ այս փուլում, իշխանության հակարցախյան հռետորաբանության հիմքում Ադրբեջանին «ընծա» մատուցելն է, որի վերջին արարը, միգուցե, դառնաԱրցախի ներկայացուցչության փակումը (2023-ի սեպտեմբերից հետո դրա շանտաժն անընդհատ հնչում է)»,– գրել է Աբրահամյանը։
«Սակայն այս պահին, իշխանությունը որպես զիջում փորձում է Ադրբեջանին ծախել իր կոշտ դիրքորոշումն Արցախի ու արցախցիների ապագայի նկատմամբ` Ադրբեջանից ակնկալելով բարեհաճ վերաբերմունք»,–գրել է նա։
2025 թվականի փետրվարի 11-ին ԱԺ միջանցքում ճեպազրույցի ժամանակ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը արցախցիներին մեղադրել է՝ պնդելով, թե նրանք չեն կռվել և պարզապես փախել են. «պետք էր մնալ ու կռվել»։ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանն ապրիլի 17–ին ասել է, թե 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական գործողությունների ժամանակ ընդամենը 10 մարդ է զոհվել։

18 Апрель 2025 - 08:22 AMT
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абраамян на своей странице в Facebook написал, что власти Армении на данном этапе приняли анти-арцахскую риторику с целью угодить Азербайджану.
«В последние дни обсуждаются различные причины действий власти, направленных на разжигание ненависти к арцахцам и вообще к армянам. Считаю, что сейчас основой антиисехской риторики властей является попытка преподнести Азербайджану «подарок», последним актом чего может стать закрытие представительства Арцаха (шантаж по этому поводу звучит с сентября 2023 года)», — написал Абраамян.
Он утверждает, что власти пытаются продать Баку свою жесткую позицию по вопросу Арцаха и его будущего в обмен на благосклонное отношение.
11 февраля 2025 года в кулуарах парламента председатель Национального собрания Ален Симонян обвинил арцахцев в бегстве, заявив: «нужно было остаться и воевать». 17 апреля депутат Хачатур Сукиасян заявил, что во время военной операции Азербайджана против Арцаха 19 сентября 2023 года погибло всего 10 человек.