Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը հայտնել է, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցի ներկայացումը նախատեսվում է սեպտեմբերի 27-ից հետո՝ ԱԺ լիագումար նիստի մեկնարկային օրերից մեկում։
«Քանի որ սեպտեմբերիի 27-ը շաբաթ օր է, իսկ ամսի 30-ին կսկսվի ԱԺ լիագումար նիստը, ԱԺ նախագահը կներառի հարցը խորհրդի նիստում ու օրը վերջնական կորոշվի»,- նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Քոչարյանն ընդգծել է զեկույցի կարևորությունը և վստահեցրել, որ այն նպատակ ունի նպաստել խնդիրների վերհանմանը, ոչ թե գայթակղել աղմկահարույց բացահայտումներով։
«Սենսացիաներ ման մի եկեք, ման եկեք հետևանքների վերացման խնդիրների բացահայտում»,- ընդգծել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ գաղտնիության ծավալն այնքան մեծ է, որ նիստը կարող է դռնփակ լինել, բայց զեկույցը հասանելի կլինի պատկան մարմիններին, պետական ինստիտուտներին, որ եզրահանգումներ անեն։

18 Апрель 2025 - 13:37 AMT
Депутат фракции «Гражданский договор» Национального собрания Андраник Кочарян заявил, что представление доклада комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны планируется на один из первых дней пленарных заседаний НС после 27 сентября.
«Так как 27 сентября — это суббота, а 30 сентября начнутся пленарные заседания, председатель НС включит этот вопрос в повестку заседания Совета, и день будет окончательно определен», — сообщил он в беседе с «Aysor.am ».
Кочарян подчеркнул важность доклада и заверил, что он нацелен на выявление проблем, а не на создание сенсаций.
«Не ищите сенсации, ищите проблемы, мешающие устранению последствий», — отметил он.
По его словам, объем секретной информации настолько велик, что заседание может пройти в закрытом формате. Тем не менее, доклад будет доступен соответствующим органам и государственным институтам для вынесения выводов.