Մայր Աթոռը դատապարտել է Վարշավայում «արևմտյան Ադրբեջան» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպումը։Արցախի հոգևոր և մշակութային ժառանգության հարցերով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի գրասենյակի հայտարարության մեջ ասված է
«2025 թվականի ապրիլի 8-ին Վարշավա քաղաքում Լեհաստանում Ադրբեջանի դեսպանության կողմից կազմակերպված «Արևմտյան Ադրբեջան՝ մեր մշակութային հիշողության մեջ» խորագրով ցուցահանդեսը հերթական դրսևորումն է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող կեղծ քարոզչության, որն արտահայտությունն է ՀՀ նկատմամբ վերջինիս տարածքային նկրտումների և հայ ժողովրդի բազմադարյա հոգևոր և մշակութային ժառանգության յուրացման ձգտումների։
Խստագույնս դատապարտելի են Ադրբեջանի կողմից պատմությունը վերաշարադրելու գործողությունները, Հայաստանի և Արցախի տարածքում գտնվող հայկական բնակավայրերը, սրբավայրերն ու պատմամշակութային արժեքները «ադրբեջանական» կամ «ալբանական» ներկայացնելու փորձերը։
Նման մերժելի նախաձեռնությունները ոչ միայն չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, այլև չեզոքացնում են ժողովուրդների համերաշխության և խաղաղ գոյակցության միջավայրի ձևավորման բոլոր քայլերը։ Մշակույթը պետք է լինի կամուրջ ժողովուրդների միջև, ոչ թե քաղաքական շահախնդրության գործիք,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Մայր Աթոռը նաև կոչ է արել միջազգային հանրությանն ու կազմակերպություններին, դիվանագիտական շրջանակներին և մշակութային կառույցներին հստակ գնահատական տալ պատմության ու մշակույթի նկատմամբ կատարվող այսպիսի կեղծարարություններին և խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացվող նմանօրինակ ոտնձգությունները։
Վերջին շրջանում Ադրբեջանը կտրուկ ավելացրել է իր հայատյաց քարոզչությունն և ոտնձգությունները հայկական մշակույթի և պատմական կոթողների նկատմամբ՝ հատկապես ակտիվ գործողություններ ծավալելով եվրոպական երկրներում։ Այդպիսի դրսևորումներից էր նաև Վատիկանի Սուրբ Աթոռին պատկանող Գրիգորյան պապական համալսարանում տեղի ունեցած «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» խորագրով միջազգային «գիտաժողովը»։ Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են հայկական մի շարք սրբավայրեր՝ իբր աղվանական մշակույթի մաս, չնայած դրանք ունեն բազմադարյա հայկական ծագում ու արձանագրված պատմություն։ Նման հուշարձանների թվում են Ամարասի, Գանձասարի, Դադիվանքի վանական համալիրները։

Святой Эчмиадзин решительно осудил организацию выставки под названием «Западный Азербайджан — в нашей культурной памяти», состоявшейся 8 апреля 2025 года в Варшаве при поддержке посольства Азербайджана в Польше.
В заявлении Офиса по вопросам духовного и культурного наследия Арцаха при Святом Эчмиадзине отмечается, что данная выставка — очередное проявление лживой пропаганды со стороны Азербайджана и выражение его территориальных притязаний на Республику Армения, а также стремление присвоить многовековое духовное и культурное наследие армянского народа.
«Крайне осуждаем попытки Азербайджана переписать историю, представить армянские населённые пункты, святыни и культурные памятники, расположенные в Армении и Арцахе, как "азербайджанские" или "албанские"», — говорится в заявлении.
Подобные недопустимые инициативы, по мнению Святого Эчмиадзина, не способствуют установлению мира в регионе и сводят на нет все усилия по созданию атмосферы солидарности и мирного сосуществования народов. «Культура должна быть мостом между народами, а не инструментом политических интересов», — подчёркивается в заявлении.
Церковь также призвала международное сообщество, дипломатические круги и культурные организации дать чёткую оценку подобным фальсификациям истории и решительно осудить посягательства Азербайджана на армянский народ.
В последние месяцы Азербайджан значительно активизировал свою антиармянскую пропаганду и атаки на армянскую культуру и исторические памятники, особенно в европейских странах. Одним из таких примеров стала международная «конференция» под названием «Христианство в Азербайджане: история и современность», прошедшая в Папском Григорианском университете в Ватикане. В ходе мероприятия ряд армянских святынь были представлены как часть «албанского» наследия, несмотря на их многовековое армянское происхождение и подтверждённую историю. В числе этих памятников — монастыри Амарас, Гандзасар и Дадиванк.