18 Ապրիլ 2025 - 13:56 AMT
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանությունների կողմից որևէ ուղղակի ճնշման՝ լինի դա ֆիզիկական, թե քրեական պատասխանատվության սպառնալիք, չի զգացել։ Այդ մասին նա ասել է լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում։
Նրա դիտարկմամբ՝ եթե անտեսված լինելը կարելի է գնահատել որպես ճնշում, ապա նման ճնշում իսկապես առկա է՝ նկատի ունենալով, որ բռնի տեղահանությունից հետո իշխանության ներկայացուցիչների հետ որևէ շփում չի եղել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Եթե դուք սա համարում եք ճնշում, ուրեմն կա ճնշում։ Ես գտնում եմ, որ մեր հետ պետք է հաշվի նստել, բոլոր խնդիրները՝ սոցիալական, ունեն լուծումներ, և մենք պատրաստ ենք այդ լուծումների շրջանակներում նաև աջակցել ՀՀ կառավարությանը, և այսպիսի պահվածքը, որ մենք մեզ օտար ենք զգում, անընդունելի է»,- ասել է Շահրամանյանը։
2024 թվականի փետրվարի 22-ին հրապարակվել է տեղեկություն այն մասին, որ Սամվել Շահրամանյանը Հակակոռուպցիոն կոմիտեում հարցաքննվել է՝ որպես վկա քրեական գործի շրջանակում։
Հունիսի 21-ին էլ հայտնի է դարձել, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության հատուկջոկատայինները ներխուժել են ՀՀ-ում գործող Արցախի ներկայացուցչության տարածք՝ կոտրելով դարպասը, և հատուկ տեխնիկայի օգնությամբ դուրս են բերել Արցախի նախագահի ծառայողական ավտոմեքենան։ Այդ պահին քննիչը արդեն կապարակնքել է Շահրամանյանին սպասարկող մեքենան՝ նշելով, որ իրականացվող գործողությունները կատարվում են քրեական վարույթի շրջանակում։

18 Апрель 2025 - 15:14 AMT
Президент Арцаха Самвел Шахраманян в беседе с журналистами заявил, что не ощущал никакого прямого давления со стороны армянских властей — ни физического, ни в виде угроз уголовной ответственности.
Однако он отметил, что если считать игнорирование формой давления, то оно действительно имеет место. Он пояснил, что с момента вынужденного переселения не было никакого взаимодействия с представителями власти Армении, сообщает «Sputnik Армения».
«Если вы считаете это давлением — значит, оно есть. Я считаю, что с нами нужно считаться. Все проблемы, в том числе социальные, имеют решения, и мы готовы в этом поддержать правительство Армении. Но подобное отношение, когда мы ощущаем себя чужими, — неприемлемо», — отметил Шахраманян.
*22 февраля 2024 года появилась информация о том, что Самвел Шахраманян был допрошен в Антикоррупционном комитете Армении в качестве свидетеля по уголовному делу.
21 июня стало известно, что бойцы спецподразделений МВД Армении вторглись на территорию представительства Арцаха в Ереване, взломав ворота, и с помощью специальной техники вывезли служебную машину президента Арцаха. На тот момент следователь уже опечатал автомобиль, пояснив, что действия проводятся в рамках уголовного производства.*