19 Ապրիլ 2025 - 06:36 AMT
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի ՊՆ ապատեղեկատվությունը, ըստ որի՝ ապրիլի 18-ին, ժամը 22:35-ին, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումներն իբր կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
«Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր ապրիլի 18-ին՝ ժամը 22:35-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Միևնույն ժամանակ, նախարարությունը հիշեցվել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն առաջադրել է Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմի ստեղծում՝ կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումների և/կամ այդ խախտումների վերաբերյալ տեղեկատվության համատեղ քննության նպատակով, սակայն Ադրբեջանը դեռևս չի արձագանքել այդ առաջարկին։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում։

19 Апрель 2025 - 08:00 AMT
Министерство обороны Армении опровергло распространённую Министерством обороны Азербайджана дезинформацию о том, что 18 апреля в 22:35 подразделения Вооружённых сил Армении якобы открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным в юго-восточном секторе границы.
«Сообщение Министерства обороны Азербайджана о том, что 18 апреля около 22:35 армянские подразделения открыли огонь по позициям Азербайджана на юго-восточном участке границы, не соответствует действительности», — говорится в заявлении армянского ведомства.
В министерстве также напомнили, что аппарат премьер-министра Армении предложил создать совместный армяно-азербайджанский механизм для расследования нарушений режима прекращения огня и/или соответствующей информации, однако Азербайджан до сих пор не дал ответа на это предложение.
Минобороны Армении подтвердило свою готовность рассмотреть представленные Азербайджаном доказательства в случае их передачи армянской стороне, в соответствии с позицией премьер-министра.
С 16 марта Минобороны Азербайджана многократно распространяет дезинформацию о якобы стрельбе со стороны Армении. Минобороны Армении регулярно опровергает эти заявления. Дезинформацию Баку также опровергла наблюдательная миссия ЕС.