Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Դատախազության բողոքը, բեկանել է Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների արդարացման վերաբերյալ դատական ակտն ու գործն ուղարկել նոր քննության:
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, անդրադառնալով հարցին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ դա ՀՀԿ-ին ու Սերժ Սարգսյանին առանձնապես չի անհանգստացնում։
«Իշխանությունը չներեց այս գործով ներգրաված իրավապահներին, ովքեր չկարողացան իշխանության քարոզչության և քաղաքական գծին համահունչ գործ փաթեթավորել և գործով դատավորին, ով իրեն իջեցված քաղաքական հանձնարարությունը չկատարեց։
Թեմային էլ մեծ հանրայնություն հաղորդեցին ՀՀԿ խորհրդի նիստում Սերժ Սարգսյանի ելույթի և տարածված ուղերձից անմիջապես հետո` ընդդիմադիր դաշտին հասկացնելով, որ քաղաքական ակտիվացման ու վճռականության դրսևորման քայլերին արձագանքելու են ավանդական դարձած այլանդակություններով:
Սա ՀՀԿ-ին ու Սերժ Սարգսյանին առանձնապես չի անհանգստացնում, մենք մեր «մաշկի վրա» ավելի ծանր ճնշումներ և հարվածներ ենք ստացել, սակայն սա կաշկանդելու և զսպելու ազդակ է, փորձ է բոլոր այն ուժերի և գործիչների համար, ովքեր դաշտում որևէ ձևով ակտիվանալու հայտ են ներկայացնում կամ ունեն նման մտադրություն։,–գրել է նա։

19 Апрель 2025 - 09:34 AMT
Апелляционный антикоррупционный суд удовлетворил жалобу прокуратуры, отменил постановление суда общей юрисдикции о оправдании третьего президента Армении Сержа Саргсяна и других фигурантов дела, и направил дело на новое рассмотрение.
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абраамян прокомментировал ситуацию в Facebook, отметив, что это решение не вызывает особого беспокойства у Республиканской партии Армении и самого Сержа Саргсяна.
«Власть не простила правоохранителей, участвовавших в этом деле, которые не смогли упаковать его в нужном для пропаганды виде, а также судью, не исполнившего политический приказ», — написал он.
По его словам, делу придали широкую огласку сразу после выступления Сержа Саргсяна на заседании совета РПА и опубликованного заявления, чтобы продемонстрировать оппозиции, что любые шаги в сторону политической активности будут встречены традиционными методами давления.
«Это особо не тревожит ни РПА, ни Сержа Саргсяна. Мы уже сталкивались с более серьёзными ударами и давлением. Но это сигнал устрашения и сдерживания для всех тех сил и деятелей, кто намеревается активизироваться на политическом поле», — заключил Абраамян.