19 Ապրիլ 2025 - 09:03 AMT
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը, անդրադառնալով Վարշավայում Ադրբեջանի կազմակերպած հակահայ ցուցահանդեսին, որը դատապարտել է Մայր աթոռը, հարց է բարձրացրե, է թե ինչով՞վ է զբաղված ԱԳՆ–ն։ Նա այդ մասին գրել է Տելեգրամի իր ալիքում։
«Մայր Աթոռը դատապարտում է Վարշավայում «Արևմտյան Ադրբեջան» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպումը: Արցախի հոգևոր և մշակութային ժառանգության հարցերով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով ապրիլի 8-ին Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում Ադրբեջանի դեսպանության կողմից կազմակերպված «Արևմտյան Ադրբեջան՝ մեր մշակութային հիշողության մեջ» խորագրով ցուցահանդեսը։
Իսկ ինչո՞վ է զբաղված արտգործնախարարությունը՝ բացի Շահրամանյանի «հրամանագիրը» շահարկելուց։ Այլ անելիքներ չկա՞ն»,–գրել է նա։
Մարուքյանը հավելել է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն պետք է դատապարտի Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջի միջազգային քարոզչություն պարունակող «Արևմտյան Ադրբեջան» ձևակերպմամբ ցանկացած նախաձեռնություն:
«ԱԳՆ-ն պարտավոր է գործուն քայլեր ձեռնարկել այս ուղղությամբ»,–գրել է նա։
Մայր Աթոռը դատապարտել է Վարշավայում «արևմտյան Ադրբեջան» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպումը՝ նշելով, որ 2025 թվականի ապրիլի 8-ին Վարշավա քաղաքում Լեհաստանում Ադրբեջանի դեսպանության կողմից կազմակերպված «Արևմտյան Ադրբեջան՝ մեր մշակութային հիշողության մեջ» խորագրով ցուցահանդեսը հերթական դրսևորումն է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող կեղծ քարոզչության, որն արտահայտությունն է ՀՀ նկատմամբ վերջինիս տարածքային նկրտումների և հայ ժողովրդի բազմադարյա հոգևոր և մշակութային ժառանգության յուրացման ձգտումների։

19 Апрель 2025 - 09:36 AMT
Лидер партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян, комментируя антиармянскую выставку, организованную Азербайджаном в Варшаве, осудил бездействие Министерства иностранных дел Армении. Свой комментарий он разместил в Telegram-канале.
«Святой Эчмиадзин осуждает организацию выставки под названием “Западный Азербайджан” в Варшаве. Офис по вопросам духовного и культурного наследия Арцаха при Эчмиадзине распространил заявление, осуждающее выставку, организованную 8 апреля в столице Польши посольством Азербайджана, под названием “Западный Азербайджан: в нашей культурной памяти”», — написал Марукян.
«А чем занимается Министерство иностранных дел, кроме спекуляций на приказе Шахраманяна? Больше дел нет?» — задался он вопросом.
Он добавил, что МИД Армении обязан осудить любые международные инициативы, содержащие территориальные претензии к Армении под формулировкой «Западный Азербайджан».
«МИД обязан предпринять решительные меры в этом направлении», — подчеркнул он.
Святой Эчмиадзин осудил организацию выставки «Западный Азербайджан: в нашей культурной памяти», проведённой 8 апреля 2025 года посольством Азербайджана в Варшаве, назвав её очередным проявлением лживой пропаганды и территориальных амбиций Азербайджана в отношении Армении, а также попыткой присвоения многовекового духовного и культурного наследия армянского народа.