19 Ապրիլ 2025 - 09:48 AMT
Փաշինյան. Ովքեր ուզում են տեսնել, թե ինչի մասին է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, խնդրում եմ գնալ Կիրանց
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ովքեր ուզում են տեսնել, թե ինչի մասին է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, պետք է գնան Կիրանց։ Նա ֆեյսբուքյան իր էջում կարճ տեսանյութ է հրապարակել իր Կիրանց կատարած այցից։
Կից գրառման մեջ նա գրել է․ «Երեկ Գործարար աշխատաժողովի մասնակիցներին ներկայացրի Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, ապա խնդրեցի միասին գնալ Կիրանց։ Կիրանցը Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության առաջին իրագործումն է։
Սահմանազատված և սահմանագծված պետական սահման, անվտանգ և խաղաղ կյանք, նորակառույց դպրոց, բարեկարգ ավտոմայրուղի, վերականգնվող եկեղեցի, բնակչության աճ․ մինչև սահմանազատումը Կիրանցում 80 տուն կար, հիմա կառուցվում է ևս 43–ը։ Սա՛ է Իրական Հայաստանը։
Բոլոր նրանք, ովքեր ուզում են տեսնել, թե գործնականում ինչի՞ մասին է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, խնդրում եմ գնալ Կիրանց։ Ոչ թե լսել Կիրանցի մասին, այլ գնալ և տեսնել։ Մի անգամ տեսնելը հազար անգամ լսելուց լավ է»,–գրել է նա։
ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին 2024թ. ապրիլի 19-ին տեղի է ունեցել ՀՀ և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի ութերորդ հանդիպումը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Սահմանազատման գործընթացի սկզբնական փուլում Կողմերը նախնական համաձայնեցրել են սահմանագծի առանձին հատվածները, անմիջականորեն Բաղանիս (ՀՀ) – Բաղանիս Այրում (ԱՀ), Ոսկեպար (ՀՀ) – Աշաղը Ասկիպարա (ԱՀ), Կիրանց (ՀՀ) – Խեյրումլի (ԱՀ) և Բերքաբեր (ՀՀ) – Կըզըլ Հաջիլի (ԱՀ) բնակավայրերի միջև՝ Խորհրդային Միության փլուզման պահի դրությամբ գոյություն ունեցող իրավաբանորեն հիմնավորված միջհանրապետական սահմանին համապատասխանեցնելու նպատակով:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что те, кто хочет понять идеологию «Реальной Армении», должны поехать в Киранц. На своей странице в Facebook он опубликовал короткое видео со своей поездки в этот приграничный населённый пункт.
«Вчера на бизнес-семинаре я представил идеологию Реальной Армении, а затем предложил поехать в Киранц. Киранц— первое воплощение этой идеологии», — написал он.
Пашинян подчеркнул, что Киранц— это государственная граница, которая демаркирована и определена, безопасная и мирная жизнь, новая школа, благоустроенная автомагистраль, восстановленная церковь и рост численности населения. «До демаркации в Киранце было 80 домов, сейчас строится ещё 43. Это и есть Реальная Армения», — заявил он.
Премьер призвал всех, кто хочет понять, о чём речь на практике, лично посетить Киранц. «Лучше один раз увидеть, чем тысячу раз услышать», — заключил он.
Как сообщает МИД Армении, 19 апреля 2024 года состоялась восьмая встреча Комиссии по вопросам демаркации и безопасности государственной границы между Арменией и Азербайджаном под председательством вице-премьеров Мгера Григоряна и Шахина Мустафаева. На начальном этапе процесса стороны предварительно согласовали отдельные участки границы: между Баганисом (РA) и Баганис Айрумом (АР), Воскепаром (РА) и Ашагы Аскипарой (АР), Кирансом (РА) и Хейрумли (АР), а также Беркебером (РА) и Кызыл Гаджылы (АР), с приведением к юридически обоснованным межреспубликанским границам, существовавшим на момент распада СССР.