2025 թվականի ապրիլի 12-ին և 13-ին ՀՀ նախկին Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի իրավական թիմը փաստահավաք աշխատանքներ է իրականացրել Սյունիքի մարզում՝ կենտրոնանալով Տեղ, Արավուս, Խնածախ, Ներքին Հանդ, Ճակատեն գյուղերի ու այլ սահմանամերձ բնակավայրերի վրա։ Այցը եղել է նպատակային` նախապատրաստել միջազգային կառույցներ, այդ թվում` միջազգային դատական ատյաններ ներկայացնելու ենթակա կոնկրետ դիմումներ: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա նշել է, որ վերջին շրջանում` ամեն գիշեր, որպես կանոն, ժամը 22:30-ից մինչև առավոտյան 6:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինված ուժերը անկանոն կրակահերթեր են արձակում հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ: Ըստ նրա՝ փաստահավաք այցից անմիջապես առաջ արձանագրված կրակոցների հետևանքով Խնածախ գյուղում վնասվել են մի բնակչի տան տանիքին տեղադրված արևային ջեռուցման վահանակները։
«Ինչպես նախկինում, այս անգամ ևս հաստատվել է, որ Տեղ, Խնածախ, Խոզնավար, Արավուս, Ներքին Հանդ, Ճակատեն և այլ գյուղերի բնակիչները զրկված են արոտավայրերից, վարելահողերից, խոտհարքներից, բերքատու այգիներից, քանի որ դրանց մեծ մասը հայտնվել է ադրբեջանական վերահսկողության կամ թիրախի ներքո։ Գրեթե վերացել կամ խիստ նվազել է անասնապահությունը և խոզաբուծությունը, իսկ նախկինում եկամտի հիմնական աղբյուր հանդիսացող այգիները դարձել են թե՛ անհասանելի, թե՛ մարդկանց կյանքի համար վտանգավոր (օրինակ` Տեղ, Արավուս, Ներքին Հանդ և այլն)»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նշվում է, որ ահագնացող է Ներքին Հանդում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից բնակավայրի և հարակից տարածքների ականապատման խնդիրը:
«Բանն այն է, որ գյուղը երեք կողմից շրջապատված է ադրբեջանական զինված ուժերի տեղակայումներով: Փաստացի ադրբեջանական դիրքերի մեծ մասը գտնվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, իսկ տեղադրված և տեղադրվող ականները չափազանց մոտ են Ներքին Հանդի քաղաքացիական տներին. հեռավորությունը նույնիսկ քիչ է մի քանի հարյուր մետրից:
Այսինքն` կատարյալ սխալ է ադրբեջանական կրակոցներն արդարացնելը քաղաքական նկատառումներով` նշելով, թե իբր դրանք թիրախային չեն:
Ադրբեջանական զինված ուժերը ականապատել են իրենց դիրքերի հարակից տարածքները՝ վտանգելով բնակիչների կյանքը և անվտանգությունը, նրանց գյուղացիական տնտեսությունները: Բնակիչների այգիները, որոնք շատ դեպքերում եկամտի միակ աղբյուրն էին, գտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, իսկ դրանց մեծ մասը ականապատված է։ Տեղադրված են ինչպես TM-57 հակատանկային, այնպես էլ և O3M-72 և ПMH-2 հակահետևակային ականներ։ Օրինակ` ադրբեջանական մեկ դիրքի օրինակով պարզել էինք, որ ականները տեղադրված են նրանց դիրքերից 70-80 մ հեռավորության վրա, իսկ հակահետևակայինները՝ 10- 30 մ վրա»,–գրել է Թաթոյանը։
Փաստահավաք թիմը տեղեկացել է, որ, օրինակ, այցից մի քանի օր առաջ ականի պայթյունից սատկել են բնակիչների գյուղատնտեսական կենդանիները:
«Չի կարելի թույլ տալ, որ այս փաստերը անտեսվեն, առանց այս իրավունքների խախտումները վերացնելով է հնարավոր վերականգնել մարդկանց անվտանգ ու բնականոն կյանքը»,–գրել է նա։
Ապրիլի 20-ին՝ ժամը 02:30-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է գյուղի բնակելի տներից մեկի տանիքում տեղադրված արևային ջրատաքացուցիչը: Տուժածներ չկան:

12 и 13 апреля 2025 года юридическая группа бывшего омбудсмена Армении Армана Татояна провела фактологическое расследование в Сюникской области, сосредоточив внимание на деревнях Тех, Аравус, Хнацах, Неркин Ханд, Чакатен и других приграничных населенных пунктах. Цель визита — подготовка конкретных заявлений в международные инстанции, включая судебные органы. Об этом Татоян сообщил на своей странице в Facebook.
По его словам, в последнее время, практически каждую ночь, как правило с 22:30 до 6:30 утра, Вооружённые силы Азербайджана ведут беспорядочный огонь по армянским селам. В результате одного из таких обстрелов, произошедшего накануне визита, в одном из сел были повреждены солнечные водонагревательные панели, установленные на крыше одного из домов.
«Как и раньше, вновь подтвердилось, что жители Теха, Хнацаха, Хознавара, Аравуса, Неркин Ханда, Чакатена и других деревень лишены доступа к пастбищам, пахотным землям, сенокосам и фруктовым садам, поскольку большинство этих территорий находится под контролем Азербайджана или в зоне обстрела. Почти исчезло или значительно сократилось животноводство и свиноводство, а фруктовые сады, ранее служившие основным источником дохода, стали либо недоступны, либо смертельно опасны — например, в Техе, Аравусе и Неркин Ханде», — говорится в сообщении.
Особую тревогу вызывает ситуация в Неркин Ханде, где ВС Азербайджана активно минируют сам населённый пункт и прилегающие территории.
«Деревня окружена с трёх сторон азербайджанскими позициями. Большинство их постов расположены на суверенной территории Армении. Установленные и продолжающие устанавливаться мины находятся в опасной близости от жилых домов Неркин Ханда — на расстоянии всего в несколько сотен метров», — отметил Татоян.
Он подчеркнул, что неправомерно политически оправдывать стрельбу азербайджанской стороны, утверждая, что она якобы не носит прицельного характера.
Азербайджанские военные заминировали территории возле своих позиций, подвергая угрозе жизнь мирных жителей и их хозяйства. Сады, которые во многих случаях были единственным источником дохода, теперь находятся под контролем Азербайджана, большая часть из них заминирована. Используются как противотанковые мины TM-57, так и противопехотные OZM-72 и ПМН-2. Например, на одном из постов было зафиксировано, что мины размещены на расстоянии 70–80 метров от позиций, а противопехотные — на расстоянии 10–30 метров.
Фактологическая группа также узнала, что за несколько дней до их визита в результате взрыва мины погибли сельскохозяйственные животные местных жителей.
«Недопустимо игнорировать эти факты. Без устранения этих нарушений прав невозможно восстановить безопасную и нормальную жизнь людей», — подчеркнул Татоян.
Около 02:30 20 апреля подразделения ВС Азербайджана открыли огонь по направлению села Хознавар Сюникской области, в результате чего была повреждена солнечная водонагревательная установка на крыше одного из жилых домов. Пострадавших нет.