21 Ապրիլ 2025 - 13:12 AMT
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր տանող ճանապարհի երկարությամբ ձգվող հուշապատի վրա որոշվել է ավելացնել Ռաֆայել Լեմկինի և Լուի Դարտիժ դյու Ֆուրնեի անունները, որոնք Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության օրերին իրենց ավանդն են ունեցել հայ ժողովրդի պաշտպանության հարցում։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
100 մետր երկարությամբ ձգվող բազալտե հուշապատ վրա փորագրված են Օսմանյան կայսրության հայաշատ ավելի քան հինգ տասնյակ մեծ ու փոքր քաղաքների ու բնակավայրերի անունները, որտեղ կազմակերպվել են հայ բնակչության կոտորածներն ու տեղահանությունները։ 1996 թվականից հուշապատի հետնամասում ամփոփված են օտարազգի այն հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների գերեզմաններից վերցված հողով լի սափորները, որոնք իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացրել ընդդեմ թուրքական կառավարության իրագործած հայերի ցեղասպանության:
«Հունիսի 24-ին պատի այդ հատվածում կամփոփվի «ցեղասպանություն» տերմինի հեղինակ Ռաֆայել Լեմկինի գերեզմանից վերցված հողով սափորը։ Նախատեսվում է այնտեղ հավերժացնել նաև Արևելքում ֆրանսիական ռազմածովային ուժերի երրորդ նավատորմի փոխծովակալ Լուի Դարտիժ դյու Ֆուրնեի անունը։ Նա ապօրինի հրաման է արձակել Մուսա լեռից ավելի քան 4 հազար հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների տարհանման մասին, այլապես նրանք կմահանային», – ասել է Գզոյանը։
Նույն պատի վրա փորագրված են նաև այնպիսի դեմքերի անուններ, ինչպիսիք են Անատոլ Ֆրանսը՝ ֆրանսիացի գրող ու Նոբելյան մրցանակակիր, Արմին Վեգները՝ գերմանացի բանաստեղծ և հրապարակախոս, Յոհաննես Լեփսիուսը՝ գերմանացի արևելագետ, հասարակական գործիչ և աստվածաբանության դոկտոր, Ֆրիտյոֆ Նանսենը՝ նորվեգացի բևեռախույզ, դիվանագետ և փախստականների հարցերով հանձնակատար Ազգերի լիգայում, Մարիա Յակոբսենը՝ դանիացի միսիոներ և բժիշկ, որը մեծ ներդրում է ունեցել հայկական մանկատներում։

21 Апрель 2025 - 13:59 AMT
Имена Рафаэля Лемкина и Луи Дартежа дю Фурне будут добавлены на стену памяти, тянущуюся вдоль дороги к мемориальному комплексу Цицернакаберд, в знак признания их вклада в защиту армянского народа в годы Геноцида армян в Османской империи. Об этом на пресс-конференции сообщила директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян, передает «Sputnik Армения».
На базальтовой стене длиной 100 метров выбиты названия более пятидесяти городов и населённых пунктов Османской империи с армянским населением, где были организованы массовые убийства и депортации. С 1996 года на задней части стены хранятся урны с землёй, взятой с могил иностранных общественных и политических деятелей, интеллектуалов, которые выступали против Геноцида армян, осуществлённого турецкими властями.
«24 июня в этом участке стены будет захоронена урна с землёй с могилы Рафаэля Лемкина, автора термина “геноцид”. Также планируется увековечить имя вице-адмирала Луи Дартежа дю Фурне, командующего Третьей французской военно-морской эскадрой на Востоке. Он отдал незаконный приказ об эвакуации более 4 тысяч армян — мужчин, женщин и детей — с горы Муса Даг, чтобы спасти их от неминуемой гибели», — сказала Гзоян.
На той же стене выбиты имена таких деятелей, как Анатоль Франс — французский писатель, лауреат Нобелевской премии; Армин Вегнер — немецкий поэт и публицист; Йоханнес Лепсиус — немецкий востоковед, общественный деятель и доктор богословия; Фритьоф Нансен — норвежский полярный исследователь и комиссар Лиги Наций по делам беженцев; Мария Якобсен — датская миссионерка и врач, внёсшая большой вклад в деятельность армянских детских приютов.