21 Ապրիլ 2025 - 14:08 AMT
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հաստատել է՝ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ որևէ տարածքային պահանջ չի արձանագրվել ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև որևէ այլ պետության նկատմամբ։
Դիլանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի պաշտոնյաների այն պնդումները, թե ՀՀ Սահմանադրությունը տարածքային հավակնություններ է պարունակում, ոչ մի իրավական հիմք չունեն։ Նրա խոսքով, մինչ հանրաքվեի ներկայացվելը Սահմանադրության նախագիծը ենթարկվել է մի շարք իրավական գնահատումների, այդ թվում՝ միջազգային կառույցների կողմից, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Մեր Սահմանադրությունը, որը տարբեր միջազգային փորձաքննությունների մեջով է անցել, մինչև հանրաքվեի կդրվեր և կընդունվեր հանրաքվեի միջոցով, կամ առհասարակ որպես փաստաթուղթ կձևավորվեր, ինքը տարբեր միջազգային իրավական փորձաքննությունների է ենթարկվել, այդ թվում նաև՝ Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից: Եվ ես վստահ եմ, որ Վենետիկի հանձնաժողովը եթե նկատեր, այդ թվում նաև՝ Վենետիկի հանձնաժողովը, մյուս այլ փորձագետների մասին չխոսեմ, իսկ տարբեր փորձագետներ ևս աշխատել են մեր Սահմանադրության տեքստի վրա ժամանակին, ես չեմ կարծում՝ նրանք նկատեին էդպիսի պահանջ՝ որևէ երկրի տարածքային ամբողջական[ության դեմ], դա չբարձրաձայնեին», – ասել է Դիլանյանը։
Նա ընդգծել է, որ միջազգային իրավունքը հստակ պարտադրում է երկրների տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության հարգում.
«Չի կարող պետությունը վերցնել և որոշել, որ ինքն ունենալու է այնպիսի իրավական փաստաթուղթ, որում ուղիղ ոտնձգություն է իրականացնելու, իսկ դա հավասար է ուղիղ ոտնձգության, նույնիսկ եթե էդպիսի պահանջ դու ձևակերպում ես, այլ պետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, դա միջազգային իրավակարգին հակասող կարգավորում կլինի: Եվ ես համոզված եմ, որ մեր Սահմանադրությունն էլ չունի այդպիսին»,–ասել է նա։
ՍԴ նախագահը հիշեցրել է, որ նախաբանը հռչակագրի անբաժանելի մասը չէ։
«Նախաբանում կատարած հղումը ինքն ամբողջ ծավալով հռչակագրին կատարած հղում չէ, նախաբանից դեպի հռչակագիր գնացող հղումը ինքը էնպիսի հղում չէր, որ մենք ասեինք՝ հռչակագիրը ամբողջությամբ տեղափոխվեց և դարձավ Սահմանադրության մաս»,-ասել է նա։
Ադրբեջանը նախքան հնարավոր խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը շարունակում է պահանջել՝ Հայաստանի Սահմանադրությունից հանվի հղումը Անկախության հռչակագրին, որում հիշատակվում է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միավորումը։
Մի քանի ամիս առաջ, Սահմանադրական դատարանը, անդրադառնալով սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգի սահմանադրականության հարցին, եզրակացրել էր, որ Անկախության հռչակագրի միայն այն դրույթներն են Սահմանադրական ուժ ձեռք բերում, որոնք փաստացի ամրագրված են Սահմանադրության տեքստում։
Այս պահին արդարադատության նախարարությունում ընթացքի մեջ է նոր Սահմանադրության մշակում, սակայն դրա բովանդակային փոփոխությունների մասին դեռևս հստակ պատկերացում չկա։ Միևնույն ժամանակ, վարչապետը հայտնել է իր դիրքորոշումը՝ համարելով, որ նոր Սահմանադրությունում Անկախության հռչակագրին հղում ներառել պետք չէ։

Председатель Конституционного суда Арман Диланян подтвердил, что в Конституции Армении не зафиксированы территориальные притязания — ни в отношении Азербайджана, ни в адрес какой-либо другой страны.
Диланян подчеркнул, что заявления азербайджанских официальных лиц о том, что Конституция Армении содержит территориальные амбиции, не имеют под собой правовых оснований. По его словам, до вынесения на референдум проект Конституции прошёл ряд правовых экспертиз, в том числе со стороны международных структур, передаёт «Азатутюн».
«Наша Конституция прошла множество международных экспертиз до того, как была вынесена на референдум или вообще оформлена как документ, включая экспертизу Венецианской комиссии. Я уверен, что если бы комиссия, не говоря уже о других специалистах, которые работали над текстом, увидела в нём претензии на территориальную целостность другого государства — об этом бы непременно заявили», — отметил Диланян.
Он напомнил, что международное право чётко требует уважения территориальной целостности государств и нерушимости границ:
«Ни одно государство не может принять такой правовой документ, который бы прямо посягал — а уже сама формулировка такого требования является посягательством — на территориальную целостность другого государства. Это было бы нарушением международного правопорядка. И я уверен, что в нашей Конституции такого положения нет», — добавил он.
Председатель КС также напомнил, что преамбула не является неотъемлемой частью Декларации.
«Ссылка, сделанная в преамбуле, не означает автоматического включения всей Декларации. Эта ссылка не была такой, чтобы можно было утверждать, что Декларация в полном объёме стала частью Конституции», — сказал Диланян.
Азербайджан, перед возможным подписанием мирного соглашения, продолжает настаивать на исключении из Конституции Армении упоминания о Декларации независимости, в которой говорится об объединении Армении и Нагорного Карабаха.
Несколько месяцев назад Конституционный суд Армении, рассматривая вопрос о конституционности правил работы комиссии по делимитации границ, пришёл к выводу, что только те положения Декларации, которые прямо закреплены в тексте Конституции, обладают конституционной силой.
В настоящее время в Министерстве юстиции Армении ведётся работа над проектом новой Конституции, однако содержание изменений пока неизвестно. Премьер-министр уже выразил свою позицию, заявив, что в новой Конституции упоминания о Декларации независимости быть не должно.