21 Ապրիլ 2025 - 14:50 AMT
Արցախցի ակտիվիստ Նահապետ Սարգսյանը Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք այն խումբը, որ բողոքի ակցիաներ էր անցկացրել Արցախի ներկայացուցչության մոտ, ունի նախագահի իր թեկնածուն, ասել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև մայիսի 21-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների հարցը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Մենք քննարկել ենք առաջիկա ժամանակահատվածում՝ 1.5-2 ամսվա ընթացքում կատարվելիք հարցերը, եկել ենք էն եզրահանգման, որ մենք մեր կարծիքն ուզենք-չուզենք արտահայտելու ենք։ Մենք ստեղից մեր կարծիքն արտահայտելու ենք ու կհասկանանք, թե ով՝ ով է։
Մենք դեմ ենք ընդհանրապես թեկնածությանը։ Կա Արցախի հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը, որը սեպտեմբերի 10-ին ձեռը դրել ա Սահմանադրության վրա ու հայտարարել է, որ տեղ է կանգնելու էս ժողովրդին։ Բայց մենք այլևս չենք գտնվում մեր երկրում, ես կարծում եմ, որ պետք է քննարկվի էդ հարցը»,–ասել է նա։
Երբ ակտիվիստին հարցրել են, թե արդյոք պետք է լուծարվեն Արցախի ինստիտուտները, նա նշել է, որ ոչ, սակայն շեշտել է՝ այդ հարցի պատասխանը կհրապարակվի մոտ 20 օրից։
«Մենք այս պահին տեսնում ենք, որ Շահրամանյանի գործունեությունը կասեցված է։ Կարա կասեցի Պուտինը, Թրամփը, Մակրոնը»,–ասել է նա։
Երբ լրագրողները նշել են, որ նշված համաշխարհային առաջնորդները նման հարցերով չեն արտահայտվել, և նշել ՀՀ վարչապետի՝ թեմային վերաբերող հայտարարությունը, Սարգսյանն արձագանքել է, որ չի բացառվում նաև վարչապետի ներգրավվածությունը։
«Վարչապետն ասում է, որ պետության մեջ պետություն չի լինելու։ Ես դա չեմ վերլուծել։ Ես սպասում եմ հետագա քննարկումներին, որ հասկանամ՝ ՀՀ կառավարությունը դե՞մ է, որ լինի, թե չէ»,-ասել է նա։
Ապրիլի 18–ին Արցախի ներկայացուցիչության առջև հավաքված արցախցիները պահանջել են նախագահ Սամվել Շահրամանյանի միջամտությունը սոցիալական խնդիրների լուծման հարցում, ինչպես նաև դատախազության ներգրավմամբ վերականգնել այն գումարները, որոնք, իրենց պնդմամբ, հափշտակվել են Արցախի 48 ընտանիքների կողմից։ Խոսքը 467 միլիոն դոլարի մասին է: Նրանք վստահեցրին, որ այդ գումարները ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է փոխանցել Արցախին։ Ակցիայի սկզբում Սամվել Շահրամանյանից նաև պահանջեցին գնալ դատախազություն և իմանալ, թե ինչ փուլում է 1.5 տարի առաջ հարուցված քրեական գործը։

21 Апрель 2025 - 15:06 AMT
Активист из Арцаха Наапет Саргсян после встречи с президентом Арцаха Самвелом Шахраманяном заявил журналистам, что в ходе обсуждения также был затронут вопрос президентских выборов, назначенных на 21 мая, сообщает «Фактинфо».
«Мы обсудили, что будет происходить в ближайшие 1.5–2 месяца, и пришли к выводу, что мы свою позицию выразим — хотим мы этого или нет. Мы скажем своё мнение и поймём, кто есть кто», — отметил Саргсян.
Он подчеркнул, что протестующая группа выступает против вообще любых кандидатов: «Есть президент Арцаха Самвел Шахраманян, который 10 сентября поклялся на Конституции, что будет стоять за этим народом. Но мы уже не в своей стране, и этот вопрос, на мой взгляд, должен быть обсуждён».
На вопрос, должны ли быть распущены институты Арцаха, Саргсян ответил отрицательно, однако добавил, что ответ на этот вопрос будет озвучен примерно через 20 дней.
«На данный момент видно, что деятельность Шахраманяна приостановлена. Могу сказать: Путин, Трамп, Макрон», — сказал он, намекая на влияние внешних сил.
Когда журналисты отметили, что упомянутые мировые лидеры не комментировали ситуацию, и напомнили об утверждениях премьер-министра Армении, Саргсян ответил, что не исключает участия премьер-министра Никола Пашиняна.
«Премьер говорит, что не будет государства в государстве. Я это пока не анализировал. Жду дальнейших обсуждений, чтобы понять — правительство Армении против существования Арцаха или нет», — сказал он.
18 апреля у представительства Арцаха в Ереване протестующие потребовали от президента Самвела Шахраманяна вмешательства в решение социальных проблем и возвращения средств, которые, по их утверждению, были похищены 48 семьями Арцаха. Речь шла о $467 миллионах, которые, по их мнению, были переданы Арцаху премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Участники также потребовали от Шахраманяна обратиться в прокуратуру, чтобы узнать о статусе уголовного дела, возбужденного 1.5 года назад.