22 Ապրիլ 2025 - 06:30 AMT
ՀՀ Սահմանադրական դատարակը հրապարակել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդի դիմումի հիման վրա «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի՝ սահմանադրությանը համապատասխանության հարցի վերաբերյալ որոշումը։
Որոշման տեքստը բաղկացած է 101 էջից։
Որոշման եզրափակող դրույթներում ասվում է.
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ և 6-րդ կետերը՝ նույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասի հետ համակցության մեջ, համապատասխանում են Սահմանադրությանն այն մեկնաբանությամբ, որ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի հիման վրա բռնագանձման ենթակա է այն գույքը, որը ձեռք է բերվել համապատասխան պաշտոնատար անձի՝ պաշտոնն ստանձնելու պահից հետո։
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-4-րդ կետերը՝ նույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասի հետ համակցության մեջ, համապատասխանում են Սահմանադրությանն այն մեկնաբանությամբ, որ բռնագանձման ենթակա է այն գույքը, որը կապ ունի համապատասխան հանցանքի հետ։
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի՝ Դիմողի կողմից վիճարկվող մնացած դրույթները դրանց վերաբերյալ ներկայացված հիմնավորումների շրջանակում Սահմանադրությանը համապատասխանության վերացական ստուգման արդյունքներով համապատասխանում են Սահմանադրությանը։
Սահմանադրության 170-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` սույն որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։

Конституционный суд Армении опубликовал полный текст решения по вопросу соответствия Конституции Закона «О конфискации имущества незаконного происхождения», рассмотренного по обращению не менее одной пятой от общего числа депутатов Национального собрания.
Решение содержит 101 страницу и вступает в силу с момента публикации, являясь окончательным.
В заключительных положениях указано, что пункты 5 и 6 части 1 статьи 5 Закона в совокупности с частью 1 статьи 24 соответствуют Конституции при условии, что подлежащим конфискации признается имущество, приобретенное после назначения соответствующего должностного лица.
Пункты 1–4 части 1 статьи 5 в сочетании с частью 1 статьи 24 признаны соответствующими Конституции с тем толкованием, что конфискации подлежит имущество, связанное с соответствующим преступлением.
Остальные положения Закона, оспариваемые заявителем, в пределах представленных обоснований признаны соответствующими Конституции.
Согласно части 2 статьи 170 Конституции, настоящее решение окончательное и вступает в силу с момента опубликования.