22 Ապրիլ 2025 - 09:43 AMT
Երկրի օրվա շրջանակում Team Telecom Armenia-ն մեկնարկել է կայուն զարգացման նախագիծ՝ ներգրավելով նաև իր հաճախորդներին։ Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում վաճառված յուրաքանչյուր սմարթֆոնի դիմաց ընկերությունը կտնկի 10 ծառ՝ հիմնելով 1 հեկտար անտառ Լոռու մարզի Բովաձոր համայնքում։
Հիմնադրման օրվանից Team Telecom Armenia-ն ակտիվ քայլեր է իրականացնում շրջակա միջավայրի պահպանման ուղղությամբ, որն ամրագրված է նաև ընկերության կայուն զարգացման ռազմավարությունում։ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում անտառներն ածխածնի կլանման հիմնական աղբյուրն են, իսկ ընկերությունը պարտավորվել է մինչև 2029 թվականը նվազեցնել մթնոլորտային արտանետումները 40%-ով, ուստի այստեղ էական նշանակություն ունի անտառածածկ տարածքների ընդլայնումը։
«Արդեն 3 տարի է, ինչ միանում ենք Երկրի օրվան՝ ցույց տալով մեր հանձնառությունը շրջակա միջավայրի պահպանության գործում: Անչափ ուրախ ենք, որ այս տարվա նախաձեռնությունն իրականացվում է մեր հաճախորդների աջակցությամբ։ Անտառների հիմնումը հատկապես կարևոր է կլիմայապես խոցելի մարզերում, այդ իսկ պատճառով ընտրել ենք Լոռին, որպեսզի վերջինս նաև կարողանա դիմակայել աճող բնական աղետներին»,- ասել է Team Telecom Armenia-ի բնապահպանության և սոցիալական հարցերով փորձագետ Արևիկ Մկրտչյանը։
Անտառապատման աշխատանքները կատարվում են ոլորտում բազմամյա փորձ ունեցող Արմենիա Թրի Փրոջեքթի (ATP) հետ համագործակցությամբ, որն իրականացնելու է նաև անտառի հետագա խնամքն ու սպասարկումը։ Տարածքի ամբողջական անտառապատումն իրականացվելու է 2025 թվականի գարնանը և աշնանը։
«Անտառների ստեղծման գործում շեշտը դնում ենք անտառների պաշտպանական, անվտանգային, էներգետիկ, սոցիալ-տնտեսական նշանակությունների, ինչպես նաև կենսաբազմազանության զարգացման և պահպանման վրա։ Հաշվի առնելով այս ամենը, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության հետևանքով սպասվող աղետները` տարեցտարի ավելացնում ենք անտառապատման ծավալները՝ ընտրելով առավել խոցելի տարածքներ», – նշել է Արմենիա Թրի Փրոջեքթի Անտառային բաժնի ղեկավար Վահե Մացակյանը:
Վերջին տարիներին բնապահպանական կառավարման համակարգի ներդրման շնորհիվ Team Telecom Armenia-ն հասել է նշանակալի արդյունքների։ Մասնավորապես, 2024 թվականին ընկերության ավտոպարկում էլեկտրական մեքենաների թիվը հասել է 22.8%-ի, ինչը էականորեն նպաստում է ածխածնային հետքի նվազեցմանը։ Միաժամանակ, արևային ֆոտովոլտային համակարգերի տեղադրման արդյունքում էներգասպառման մեջ վերականգնվող էներգիայի արտադրանքի քանակը կազմում է մոտ 4․1%, այսպիսով 2022-ի համեմատ աճելով մոտ 20 անգամ։
Բացի այդ, ընկերությունն ակտիվորեն զբաղվում է թափոնների կառավարմամբ․ վերամշակվել է ավելի քան 6000 կգ թուղթ և ստվարաթուղթ, իսկ E-sim տեխնոլոգիայի գործարկման շնորհիվ հաջողվել է խուսափել 557 կգ պլաստիկ քարտերի, հետևաբար նաև պլաստիկ աղբ ստեղծելուց։ Ավելին` շրջակա միջավայրի պահպանության ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շրջանակներում կրկնօգտագործման են հանձնվում էլեկտրական սարքավորումներ, որոնց ընդհանուր թիվը նախորդ տարի հասել է մոտ 11,522 հատի։
Երկրիօրնամենամյամիջոցառում է,որընշվում է ապրիլի 22-ին՝ շրջակա միջավայրի պահպանությանն աջակցելու նպատակով: Այս տարի այն նշվում է «Մեր ուժը, մեր մոլորակը» խորագրի ներքո:

22 Апрель 2025 - 11:30 AMT
В рамках Дня Земли Team Telecom Armenia, при участии клиентов, реализовала проект устойчивого развития, сажая 10 деревьев за каждый проданный за последнюю неделю смартфон. В результате в общине Бовадзор Лорийской области будет создан лесной массив площадью 1 гектар.
С момента своего основания Team Telecom Armenia предпринимает активные шаги по защите окружающей среды, что также закреплено в стратегии устойчивого развития компании. Учитывая то, что леса являются основным источником поглощения углерода в Армении, а компания взяла на себя обязательство к 2029 году сократить выбросы в атмосферу на 40%, расширение лесных площадей здесь имеет важное значение.
«Мы присоединяемся ко Дню Земли уже третий год, демонстрируя свою приверженность защите окружающей среды. Мы очень рады, что в этом году инициатива осуществляется при поддержке наших клиентов. Создание лесов особенно важно в климатически уязвимых регионах, поэтому мы выбрали Лори, чтобы он также мог противостоять участившимся стихийным бедствиям», — говорит Аревик Мкртчян, эксперт по окружающей среде и социальным вопросам в Team Telecom Armenia.
Работы по лесонасаждению проводятся в сотрудничестве с организацией Armenia Tree Project, имеющей многолетний опыт в этой области. Компания будет осуществлять дальнейший уход и обслуживание леса. Полное облесение территории новыми саженцами будет проведено весной и осенью 2025 года.
«Создавая леса, мы подчеркиваем их значение для экологически безопастностной, энергетической, социально-экономической сфер, а также развития и сохранения биоразнообразия. Учитывая все это, а также прогнозируемые в связи с изменениями климата катастрофы, мы из года в год увеличиваем объемы лесонасаждения, выбирая наиболее уязвимые участки», – отмечает руководитель лесного департамента Armenia Tree Project Ваге Мацакян.
За последние годы компания Team Telecom Armenia достигла значительных результатов благодаря внедрению системы экологического управления. В частности, к 2024 году количество электромобилей в автопарке компании достигло 22,8%, что существенно способствует сокращению углеродного следа. При этом, в результате установки солнечных фотоэлектрических систем доля производства возобновляемой энергии в общем объеме потребляемой энергии составляет около 4,1%, увеличившись по сравнению с 2022 годом примерно в 20 раз.
Кроме того, компания активно занимается утилизацией отходов. Было переработано более 6000 кг бумаги и картона, а благодаря запуску технологии E-sim удалось избежать выдачи 557 кг пластиковых карт, а значит, и образования пластиковых отходов. Кроме того, в рамках мер по защите окружающей среды осуществляется передача электрических приборов на повторное использование, общее количество которых в прошлом году составило около 11 522 единиц.
День Земли — ежегодное мероприятие, отмечаемое 22 апреля в поддержку защиты окружающей среды. В этом году он отмечается под девизом «Наша сила, наша планета».
ОАО «Телеком Армения» (бренд: Team Telecom Armenia) — армянская компания, занимающая лидирующие позиции в области телекоммуникаций и информационных технологий страны. Являясь наследницей первой телекоммуникационной сети в Армении, компания имеет более чем 100-летнюю историю предоставления услуг в этом секторе. Компания Team предоставляет услуги мобильного и фиксированного интернета, цифрового телевидения, мобильной и фиксированной телефонной связи как индивидуальным, так и корпоративным абонентам.