22 Ապրիլ 2025 - 09:48 AMT
Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին, ապրիլի 23-ին՝ ժամը 23:59-ին, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը կկատարի Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի «Ռեքվիեմը»։ Համերգը տեղի է ունենալու «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում, հայտնում է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Մենակատարների կազմում հանդես են գալու Աննա Ագլատովան (սոպրանո), Սոֆիա Թումանյանը (մեցցո-սոպրանո), Տիգրան Մելքոնյանը (տենոր) և Միլան Սիլյանովը (բաս)։ Համերգին կմասնակցեն նաև «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը՝ Սոնա Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ, և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը՝ Քրիստինա Ոսկանյանի գլխավորությամբ։ Ընդհանուր կատարումն առաջնորդելու է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Մոցարտի այս հանճարեղ և վերջին ստեղծագործությունը՝ «Ռեքվիեմը», դասվում է դասական երաժշտության ամենաազդեցիկ հոգեհանգստյան մեսսաների շարքին։ Այն լեցուն է վեհությամբ ու հուզականությամբ՝ հանդիսանալով հոգևոր օրհներգ Տիրոջը։ Մեծն կոմպոզիտորի այս ստեղծագործությունը մշտապես համարվել է համաշխարհային մշակույթի նշանավոր հուշարձաններից մեկը։
«Ռեքվիեմը» ավանդական լատինական տեքստով գրված հոգեհանգստյան պատարագ է, որն ներառում է մի շարք բաժիններ, այդ թվում՝ դասական պատարագների բաղադրիչներ, ինչպես «Kyrie eleison»-«Տեր ողորմիր», «Sanctus»-«Սուրբ» և «Agnus Dei»-«Աստծո գառը», ինչպես նաև միայն հոգեհանգստյան պատարագներին բնորոշ մասեր՝ «Requiem aeternam»-«Հավերժական հանգիստ», «Dies irae» և «Tuba mirum»-«Ցասման օր» և «Հրաշափառ փող», որոնք պատկերում են Վերջին դատաստանը, և «Lacrimosa»-«Լաց», որը մարմնավորում է խոր վիշտը։
Այս ստեղծագործության միջոցով Մոցարտը երաժշտության լեզվով արտահայտել է մարդկային հոգու երկվությունը՝ խռովքից մինչև խաղաղություն, սրտի ցավից մինչև լուսավոր հավատք։ Նրա «Ռեքվիեմը» լի է մարդասիրական շնչով, ցավի համընդհանուր ըմբռնումով ու կարեկցանքով։

В память о канонизированных мучениках Геноцида армян, 23 апреля в 23:59 Национальный филармонический оркестр Армении исполнит «Реквием» Вольфганга Амадея Моцарта. Концерт состоится в концертном зале имени Арама Хачатуряна, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
Солистами выступят: Анна Аглатова (сопрано), София Туманян (меццо-сопрано), Тигран Мелконян (тенор) и Милан Сильянов (бас). В концерте также примут участие Государственный камерный хор «Ховер» под руководством Соны Ованнисян и Ереванский государственный камерный хор под управлением Кристины Восканян. Общее исполнение возглавит художественный руководитель и главный дирижёр Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян.
Последнее и одно из величайших творений Моцарта — «Реквием» — считается одной из самых эмоциональных и возвышенных месс в классической музыке. Произведение наполнено духовностью и величием, являясь гимном Господу. Этот шедевр композитора по праву признан важнейшим памятником мировой культуры.
«Реквием» написан на традиционный латинский текст заупокойной мессы и включает в себя как классические части — «Kyrie eleison» («Господи, помилуй»), «Sanctus» («Святой»), «Agnus Dei» («Агнец Божий»), так и элементы, присущие исключительно заупокойной службе: «Requiem aeternam» («Вечный покой»), «Dies irae» и «Tuba mirum» («День гнева» и «Чудесная труба»), которые изображают Страшный суд, а также «Lacrimosa» («Плач»), выражающую глубокое горе.
В этом произведении Моцарт через язык музыки отразил дуализм человеческой души — от тревоги к умиротворению, от боли к светлой вере. Его «Реквием» пронизан гуманистическим духом и общей скорбью.