ԱԺ–ում փոխադարձ մեղադրանքներ են հնչել՝ վիճաբանել են «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը և ՔՊ–ական Հայկ Կոնջորյանը։
Ազգային ժողովում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն արձագանքել է նախորդ շաբաթ Դաշնակցության և դաշնակցական պատգամավորների հասցեին հնչեցված մեղադրանքներին՝ ընդգծելով, որ ինքը չի կարող անտեսել այդ խոսքերը։
Նա իր ելույթում նշել է․ «Կյանքն ինչ հետաքրքիր բան է. ամբողջ կյանքում Դաշնակցության քո զինակից ընկերների հետ պայքարես հանուն արդարության, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, Էրդողանի մոտ քո ժողովրդի պահանջները ներկայացնես, հայ–թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովում պայքարես այդ ամենի դեմ, Գյուլի այցի դեմ դաշնակցական շարքերով պայքար մղես, հացադուլ անես, լինես միակ հեռուստաընկերությունը, որը խոսում էր ֆուտբոլային դիվանագիտության դեմ, որն ահազանգել էր Ծիծեռնակաբերդի լույսերն անջատելու փաստի, ֆուտբոլիստներ մարզաշապիկների վրայից Արարատի բացակայության մասին, որը հետագայում հայտարարեցին, որ թյուրիմացաբար է անհետացել, ու գան այստեղ ու քեզ մեղադրեն այդ ամենի մեջ։ Լավ էլի», հայտնում է Aysor.am-ը։
Ընդ որում, մեղադրողը ոչ թե ՔՊ խմբակցության ղեկավարը կամ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր անդամներից մեկն է, այլ 2010-2011 թվականներին այդ ժամանակվա իշխանությունների մոլի պաշտպան՝ ՀԺԱՄ կուսակցության երիտասարդական թևի ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը։
«ՀԺԱՄ կուսակցությունը բոլորին հայտնի էր որպես այն ժամանակվա իշխանության խոշոր գործարարներից մեկի՝ Բարսեղ Բեգլարյանի հովանավորչությունը վայելող կառույց»,- նշել է Մանուկյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հայտարարել է, որ եթե նույնիսկ ընդդիմադիր պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը չլիներ, պետք կլիներ նրան հորինել, որպեսզի նման ելույթներ հնչեցներ խորհրդարանում։
«Ասում է՝ «Արարատը Հայաստանի հավաքականի մարզաշապիկից թյուրիմացաբար է անհետացել»։ Ո՞նց կարող է, դուք այդքան նսեմացրել ու նսեմացնում եք Արարատը, որ համարել եք, որ Արարատը կարելի է թյուրիմացաբար դուրս թողնել Հայաստանի հավաքականի մարզաշապիկից, հիմա մե՞նք ենք Արարատն ուրանում, թե՞ դուք»,- նշել է Կոնջորյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նաև նկատել է, որ Մանուկյանը սովորություն ունի յուրաքանչյուր ելույթից հետո դուրս գալ ծխելու։
«Ձեր ելույթները, փաստորեն, Ձեզ էլ են ծխեցնում»,- ասել է ՔՊ խմբակցության ղեկավարը։
Կոնջորյանը քննադատության է ենթարկել Մանուկյանի խոսքերը՝ հիշեցնելով Դաշնակցության նախկին կոալիցիոն դաշինքները, որոնք նույնպես, ըստ նրա, ներկայացվում են որպես թյուրիմացություն։
«Թյուրիմացաբար, երևի, Դաշնակցությունը կոալիցիայի մեջ է մտել երիտթուրքերի հետ։ Թյուրիմացաբար կոալիցիայի մեջ մտաք ՀՀԿ-ի հետ, հետո դուրս եկաք ու էլի թյուրիմացաբար հետ մտաք, ամեն ինչ թյուրիմացաբա՞ր է եղել»,- շարունակել է Կոնջորյանը։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ նա հորդորել է ընդդիմադիր պատգամավորին հաջորդ անգամ առավել ազդեցիկ բան ասել․ «Մի խելացի բան ասեք»։

22 Апрель 2025 - 11:36 AMT
В парламенте Армении произошла взаимная словесная перепалка между депутатом фракции «Армения» Гегамом Манукяном и представителем «Гражданского договора» Айком Конжоряном.
Манукян ответил на обвинения в адрес партии «Дашнакцутюн» и её представителей, прозвучавшие на прошлой неделе: «Жизнь — странная штука. Всю жизнь бороться за справедливость вместе с соратниками из Дашнакцутюн, требовать признания Геноцида армян, выступать против примирения с Турцией, проводить акции против визита Гюля, устраивать голодовку, быть единственным телеканалом, критикующим футбольную дипломатию, сигнализировать об отключённых огнях на Цицернакаберде и о том, что на форме сборной Армении отсутствует Арарат — и чтобы тебя обвиняли в этом всём? Ну, это уж чересчур».
Он подчеркнул, что обвинения прозвучали не от главы фракции или основателя «Светлой Армении», а от Айка Конжоряна, который, по его словам, в 2010–2011 годах возглавлял молодёжное крыло Либерально-демократического союза Армении, поддерживаемого тогдашними властями и бизнесменом Барсегом Бегларяном.
Конжорян ответил с иронией: «Если бы Гегама Манукяна не было, его нужно было бы придумать, чтобы подобные речи звучали в парламенте». Он высмеял слова Манукяна об Арарате: «Говорит, Арарат на форме сборной Армении исчез по ошибке. Вы настолько умалили значение Арарата, что сочли возможным случайно его убрать. Так кто же отказывается от Арарата — мы или вы?»
Он также заметил: «После каждого выступления вы выходите курить. Похоже, ваши речи и вас самих выкуривают».
Далее Конжорян упрекнул Дашнакцутюн в коалиционных «ошибках»: «Может, по ошибке вступили в союз с младотурками? Потом — с РПА, потом вышли, потом снова вошли. Всё по ошибке, что ли?»
Завершая выступление, он посоветовал оппозиционному депутату: «В следующий раз скажите что-нибудь умное».