22 Ապրիլ 2025 - 12:22 AMT
ԱԺ–ում քաշքշուկ է տեղի ունեցել իշխանական և ընդդիմադիր պատգամավորների միջև՝ ԱԺ նախագահը հրահանգել է անջատել ուղիղ հեռարձակումը, ինչից անմիջապես հետո ՊՊԾ ծառայողները մուտք են գործել դահլիճ։ Հայտարարվել է ընդմիջում։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը, մեկնաբանելով խորհրդարանի դահլիճում տեղի ունեցած միջադեպը, ասել է, որ Ազգային ժողովում իրավիճակը լարվել է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման օրինագծի շուրջ, ինչը բուռն արձագանք է առաջացրել իշխող խմբակցության կողմից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ԱԺ-ում մթնոլորտը սրվել է նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն խոսքերից հետո, թե ՀՅԴ ներկայացուցիչների միջև ներքին լարում կա։ Տեղից արձագանքեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը, այնուհետև բղավոցներ լսվեցին, և ընդդիմադիր պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի և իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Վահե Ղալումյանի միջև քաշքշուկ սկսվեց:
«Կարծում եմ մի քանի պատճառ կար։ Նախ ԱԺ նախագահն իր տեղում չէ և չի կարողանում կառավարել խորհրդարանը, իսկ այդ պահին ջղաձգում կար։ Բանն այն է, որ դրանից առաջ Արծվիկ Մինասյանը հայտարարեց, որ «Հայաստան» խմբակցությունը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ է շրջանառության մեջ դրել։ Ուղիղ կապ եմ տեսնում այս հայտարարության և տեղի ունեցած միջադեպի միջև, թեև որ ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահը վարման կարգով հայտարարեց, որ դա կապ չի ունեցել»,– ասել է Մանուկյանը։
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ մամուլում տարածված տեղեկությունը՝ թե միջադեպը կապված է եղել ընդդիմադիրների ներկայացրած օրինագծի հետ, իրականությանը չի համապատասխանում։ Նրա խոսքով, տեղի ունեցածը պայմանավորված չի եղել օրինագծով, այլ պարզապես արձագանք է հնչել դահլիճից՝ առանց կոնկրետ պատճառի։
Իր հերթին, «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը ճեպազրույցի ժամանակ կրկին հաստատել է, որ միջադեպը եղել է օրինագծի հետևանք։
«Հավանաբար իրենց ռեակցիան պայմանավորված էր դրանով, որովհետև դրանից հետո սկսվեց ամեն ինչ։ ԱԺ նախագահը շարունակում է չհասկանալ, թե որտեղ է գտնվում և շարունակ սադրանքներ է անում, իսկ այդ ամեն ինչը, բնականաբար, անհանդուրժելի է։ Վահե Ղալումյանի դերակատարությունը ԱԺ–ում չեմ հասկանում, բացի Նիկոլի սանիկը լինելուց»,– հայտարարել է Սաղաթելյանը։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն իր հերթին արձագանքել է միջադեպին՝ շեշտելով, որ օրինագծի հետ կապելու փորձերը իրականությանը չեն համապատասխանում։
«Մարդիկ այս ամենը շատ վաղուց հասկացել են ու զզվում են իրենցից, զզվում են իրենց ստերից»,– հայտարարել է Սիմոնյանը։

22 Апрель 2025 - 13:11 AMT
В Национальном собрании Армении произошла потасовка между представителями правящей и оппозиционной фракций. Спикер распорядился отключить прямую трансляцию, после чего в зал вошли сотрудники охраны. Было объявлено о перерыве.
По словам депутата фракции «Армения» Гегама Манукяна, ситуация обострилась на фоне обсуждения законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян, вызвавшего бурную реакцию со стороны правящей силы, сообщает Sputnik Армения.
Атмосфера в зале накалилась после слов спикера Алена Симоняна о якобы внутреннем напряжении среди представителей АРФ. Это вызвало реакцию депутата Гарника Даниеляна, затем последовали крики и стычка между Гегамом Манукяном и депутатом от правящей фракции «Гражданский договор» Ваге Галумяном.
«Причин было несколько. Во-первых, спикер не на своём месте и не способен управлять парламентом. В тот момент обстановка была напряжённой, особенно после того, как Арцвик Минасян сообщил, что мы внесли законопроект о криминализации отрицания геноцида. Я чётко вижу связь между этим и произошедшим, несмотря на заявление главы профильной комиссии, что связи нет», — заявил Манукян.
Глава постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян заявил, что информация о связи инцидента с законопроектом не соответствует действительности. По его словам, происшествие не было вызвано проектом закона, а стало результатом спонтанной реакции в зале.
В свою очередь, представитель фракции «Армения» Ишхан Сагателян на брифинге подтвердил, что инцидент был следствием обсуждаемого законопроекта.
«Скорее всего, их реакция была связана именно с этим, потому что всё началось после этого. Спикер продолжает не осознавать, где он находится, и провоцирует. Всё это абсолютно неприемлемо. Роль Ваге Галумяна в парламенте мне не ясна, кроме того, что он крёстник Никола», — заявил Сагателян.
Спикер Ален Симонян, в свою очередь, опроверг связь инцидента с законопроектом, заявив: «Люди всё это давно поняли и испытывают отвращение к их лжи».