22 Ապրիլ 2025 - 12:31 AMT
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները փակ նիստում քննարկում են Անդրանիկ Քոչարյանի վարքը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
ԱԺ աշխատակազմն ավելի վաղ դրական եզրակացություն էր տվել՝ Անդրանիկ Քոչարյանի վարքը քննարկելու համար Էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու պահանջով ընդդիմադիր երկու խմբակցության ներկայացրած նախաձեռնությանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն ասել է, որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու Անդրանիկ Քոչարյանի մասնակցությամբ միջադեպի հարցով Էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելուն, բայց խմբակցությունը տևական ժամանակ աշխատում է ԱԺ-ում մշտական Էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելու ուղղությամբ, որտեղ կքննարկվեն պատգամավորի էթիկային վերաբերող ամենատարբեր հարցեր, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Հույս ունենք, որ ընդդիմությունը մեզ հետ կհամագործակցի, քանի որ ընդդիմության ձայներն են մեզ նաև պետք լինելու»,-հավելել է նա։
Մարտի 20-ին Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողների հետ ունեցած զրույցի ժամանակ նախ խիստ տոնով պահանջել էր, որ լրագրող Հռիփսիմե Ջեբեջյանը հեռանա իր մոտից, ապա ասել է. «գնա շրթունքներդ մաքրի»: Միջադեպից հետո լրագրողները հանդես են եկել ստորագրահավաքով՝ պահանջելով ստեղծել էթիկայի հանձնաժողով։

Депутаты фракции Национального собрания «Гражданский договор» провели закрытое заседание, на котором обсудили поведение Андраника Кочаряна, сообщает «Пастинфо».
Ранее аппарат парламента дал положительное заключение на инициативу двух оппозиционных фракций о создании временной комиссии по этике для рассмотрения инцидента с участием Кочаряна.
Руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян заявил, что фракция проголосует против создания такой временной комиссии. Вместе с тем он подчеркнул, что правящая сила продолжает работу над созданием постоянной комиссии по этике, которая будет рассматривать различные вопросы, связанные с поведением депутатов, сообщает Aysor.am .
«Надеемся, что оппозиция будет сотрудничать с нами, поскольку нам также понадобятся их голоса», — добавил он.
20 марта во время общения с журналистами Андраник Кочарян потребовал, чтобы журналистка Рипсиме Джебеджян отошла от него, а затем сказал: «иди, вытри рот». После этого журналисты организовали сбор подписей с требованием создать этическую комиссию.