22 Ապրիլ 2025 - 12:44 AMT
44-օրյա պատերազմում ՑորիԴ-20 դիվիզիոնի 20 զինծառայողների զոհվելու գործով ընդհանուր իրավասության դատարանի Գորիսի նստավայրի դատավոր Գարիկ Աբելյանի կայացրած վճիռը Վերաքննիչ դատարանում բողոքարկել են թե մեղավոր ճանաչված Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի պաշտպանները, թե տուժող կողմի ներկայացուցիչները, հայտնում է Panorama.am-ը։
Տուժող կողմը դատարանից պահանջել է սահմանել առավելագույն՝ ութ տարվա ազատազրկման պատիժ։ Մինչդեռ Հարությունյանի պաշտպաններից մեկն արձանագրել է, որ իրենց պահանջը վերաբերում է արդարացմանը։
Վերաքննիչ դատարանում գործը մակագրվել է դատավոր Մխիթար Պապոյանին։ Առաջին նիստը նախատեսված է ապրիլի 23-ին, ժամը 12:30-ին։
Պաշտպանական կողմը հայտարարել է, որ առաջին ատյանի դատավորը թույլ է տվել մի շարք դատավարական խախտումներ, գործել է կողմնակալ, իսկ Հարությունյանի առողջական վիճակը նրան թույլ չի տալիս գտնվել ազատազրկման մեջ։
«Ամբողջ դատաքննությունն ընթացել է շատ օբյեկտիվ, հանգիստ, մինչև Ջալալ Հարությունյանին մեղավոր ճանաչելու վերդիկտը պաշտպանական կողմը որևէ դժգոհություն չի հայտնել դատարանին։ Երբ վերդիկտը կայացվեց, փորձեցին արհեստական կերպով նիստերը ձախողելու գործողություններ իրականացնել, ինչը չհաջողվեց»,-նշել է տուժող կողմի շահերի ներկայացուցիչ Լիպարիտ Սիմոնյանը։
Գեներալ-լեյտենանտ Հարությունյանին դատարանըմեղավոր է ճանաչելպատերազմի ժամանակ զինվորական ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի համար, նա դատապարտվել է 5 տարի վեց ամիս ազատազրկման։ Ըստ իրավապահների, Հարությունյանը մոտեցող թշնամուն ներկայացրել է որպես «մերոնք», ինչի հետևանքով տղաները չեն կարողացել պաշտպանվել։ Ջալալ Հարությունյանը չի ընդունում մեղքը։
«Ցոր» զորամասի հրետանավորներն ավելի քան մեկ տարի համարվել են անհետ կորած։ Նրանցից 11-ի աճյունները հայկական կողմին են փոխանցվել 2021 թվականի նոյեմբերի 2-ին՝ Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի խաչմերուկում՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ։

Приговор, вынесенный генералу Джалалу Арутюняну судьёй Гариком Абеляном в Горийском участке суда общей юрисдикции, был обжалован как защитой, так и представителями потерпевших, сообщает Panorama.am .
Потерпевшая сторона требует назначить максимальное наказание — восемь лет лишения свободы. Между тем, один из адвокатов Арутюняна заявил, что защита требует полного оправдания.
Дело в Апелляционном суде передано судье Мхитару Папояну. Первое заседание назначено на 23 апреля в 12:30.
По словам защиты, судья первой инстанции допустил многочисленные процессуальные нарушения и был предвзят. Также отмечается, что состояние здоровья Арутюняна не позволяет ему находиться в условиях лишения свободы.
«Всё судебное разбирательство проходило спокойно и объективно, и до вынесения приговора защита не выражала никаких претензий. Когда был оглашён вердикт, начались попытки искусственно сорвать заседания, которые не увенчались успехом», — отметил представитель потерпевших Липарит Симонян.
Генерал-лейтенант Арутюнян был признан виновным в халатном отношении к службе в условиях военных действий и приговорён к пяти годам и шести месяцам лишения свободы. По данным следствия, он ошибочно принял приближающегося противника за «своих», из-за чего артиллеристы не смогли открыть огонь. Арутюнян не признаёт вину.
Артиллеристы воинской части «Цор» более года считались пропавшими без вести. Останки 11 из них были переданы армянской стороне 2 ноября 2021 года на перекрёстке в селе Кармир Шука Мартунинского района Арцаха при посредничестве российских миротворцев.