Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը «Ատելության խոսքը Ադրբեջանում. հայատյաց հռետորաբանության դրսևորումներն ու նպատակները» թեմայով զեկույցի ներկայացման ու պանելային քննարկման ժամանակ ասել է, որ Հայաստանը մնում է ագրեսիայի թիրախ, սակայն Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը այդ հանցագործության մասով դեռևս չի ճանաչել։
Նա նաև զգուշացրել է, որ Բաքուն օգտագործելու է շինծու դատավարությունների ցուցմունքները՝ ՀՀ դեմ մեղադրանքներ առաջ քաշելու համար, հայտնում է Aravot.am-ը։
«Ինչո՞ւ ենք մենք նշում, որ Բաքվում ընթացող շինծու դատավարությունները ՀՀ դեմ են։ Մեկ պարզ պատճառով, որ այս «դատավարությունների» ընթացքում Ադրբեջանը փորձում է ցուցադրել, որ Արցախը որպես կենսունակ., ինքնավարության բարձր աստիճան ունեցող միավոր գոյություն չի ունեցել։ Եվ փորձում է ցույց տալ, որ Արցախի վարչակազմն արհեստականորեն ներմուծվել է ՀՀ կողմից՝ «ադրբեջանական տարածքների զավթումն իրականացնելու և այնտեղ վերահսկողություն ունենալու» նպատակով»,- ասել է Սահակյանը։
Իրավապաշտպանը ընդգծել է, որ նախորդ տարիներին, երբ հակամարտության կարգավորման ուղիներ են որոնվել, առաջացել է հարց՝ արդյոք Արցախի անկախության հռչակումը պայմանավորված է եղել ազգերի ինքնորոշման իրավունքով, թե՞ այն կարելի է դիտարկել որպես տարածքային ամբողջականության սկզբունքի խախտում, երբ «երրորդ պետությունը զավթել է ադրբեջանական տարածք»։ Նրա խոսքով՝ այս իրավական եզրագիծն ունի բացառիկ նշանակություն։ Տվյալ գնահատականից է կախված՝ արդյոք միջազգային հանրությունը կճանաչի Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, որը Ադրբեջանը ճնշել է, թե՞ կընկալվի որպես Հայաստանի կողմից «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության խախտում»՝ համապատասխան պատասխանատվությամբ։
Իրավապաշտպանը նշել է, որ մինչ այժմ Ադրբեջանը փաստեր չի կարողացել ներկայացնել, սակայն նման պնդումները մշտապես շրջանառվել են և մնում են քաղաքական օրակարգում։ Ներկայումս, Սահակյանի համոզմամբ, Բաքվի ընթացիկ դատավարությունները ծառայում են այդ փաստարկները կառուցելու նպատակին։
«Օրինակ՝ պետք է հասկանանք՝ ինչո՞ւ են պարտադրում որոշ ղեկավարների ասել, որ իրենք ցուցումները ստացել են ՀՀ-ից, որ իրենք ինքնուրույն որոշում չեն կայացրել։ Սրա նպատակն այն է, որ ցույց տան, որ բոլոր մակարդակի որոշումները համաձայնեցրել են ՀՀ ղեկավարության հետ, և ՀՀ-ն ոչ թե պաշտպանել է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, այլ իր վարչակազմի միջոցով «զավթել է» Արցախի տարածքը։ Նման ապացույցները, համոզված եմ, օգտագործվելու են միջազգային գործընթացներում։
Օրինակ՝ Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի հայց ունի միջազգային արբիտրաժային դատարանում։ Այս ցուցմունքների միջոցով իրենք բերելու ու հիմնավորելու են, որ Արցախում տնտեսական գործունեություն է ծավալել Հայաստանը։ Սա շատ վտանգավոր է, և ՀՀ-ն պետք է կարողանա հակազդել այս կեղծ թեզերին»,- ասել է նա։
Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանը ոչ բոլոր իրավական հարթակներից է պատշաճ օգտվում։
«Մենք վավերացրել ենք Միջազգային քրեական դատարանի՝ Հռոմի ստատուտը,բայց հետաքրքրական է, որ ճանաչել ենք դատարանի իրավազորությունը ոչ թե բոլոր հանցագործությունների, այլ երեք հանցագործությունների նկատմամբ, որոնք են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները, պատերազմական հանցագործությունը և ցեղասպանությունը։ Բայց Միջազգային քրեական դատարանն իր ստատուտով նաև սանկցավորում է ագրեսիան։
Հայաստանի Հանրապետությունը հենց ադրբեջանական ագրեսիայի զոհ է, բայց ագրեսիայի իրավազորությունը ճանաչելու նպատակով պետք է լրացուցիչ փոփոխություններ ստորագրվեն ու վավերացվեն։ Եվ ՀՀ-ն այդ լրացուցիչ փաստաթղթերը չի ստորագրում ու վավերացնում, ինչը նշանակում է, որ իր երկրի տարածքում կատարված ագրեսիվ պատերազմի հարցը չի վերապահում Միջազգային քրեական դատարանին։ Այստեղ հարց է առաջնում՝ եթե 2021 թվականից ադրբեջանական զորքերը ներխուժել են ՀՀ սուվերեն տարածք, առաջխաղացել են, 2022 թվականին կատարել են նոր հանցագործություններ, և մենք մշտապես գտնվում ենք այդ սպառնալիքի ներքո, ինչո՞ւ ՀՀ-ն չի մեծացնում իր տարածքների և հայերի պաշտպանությունը, ինչո՞ւ քայլեր չի անում Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը նաև ագրեսիայի համար ճանաչելու նպատակով։ Կարծում եմ՝ պատճառը բացառապես քաղաքական է»,- ասել է նա։

22 Апрель 2025 - 13:44 AMT
Армения остаётся объектом агрессии, однако Международный уголовный суд (МУС) до сих пор не признал свою юрисдикцию по этому преступлению, заявила Сирануш Саакян, президент Центра международного и сравнительного права и представитель интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека. Она выступила с этим заявлением во время презентации доклада и панельной дискуссии на тему «Речь ненависти в Азербайджане: проявления и цели армянофобской риторики».
Саакян предупредила, что Баку использует показания из сфабрикованных судебных процессов для выдвижения обвинений против Армении. По её словам, эти процессы направлены на демонстрацию того, что Арцах никогда не существовал как жизнеспособное, автономное образование. Вместо этого утверждается, что Армения искусственно создала администрацию Арцаха с целью «оккупации азербайджанских территорий и установления контроля».
Она подчеркнула важность правового вопроса: было ли провозглашение независимости Арцаха основано на праве народов на самоопределение или это было нарушением территориальной целостности третьим государством. Этот аспект влияет на то, признает ли международное сообщество право Арцаха на самоопределение или воспримет действия Армении как нарушение территориальной целостности Азербайджана.
Саакян отметила, что до настоящего времени Азербайджан не представил конкретных доказательств своих утверждений. Тем не менее, эти утверждения продолжают циркулировать в политической повестке. Она считает, что текущие судебные процессы в Баку служат для построения аргументов в поддержку этих утверждений.
Некоторых бывших руководителей вынуждают заявлять, что они действовали по указанию армянских властей, чтобы создать впечатление, будто решения на всех уровнях принимались с одобрения Еревана. «Цель — показать, что Армения не поддерживала право Арцаха на самоопределение, а с помощью своей администрации якобы "захватила" территорию Арцаха. Уверен, эти "доказательства" будут использованы в международных судебных процессах», — отметил она.
Она добавил, что Азербайджан подал иск против Армении в международный арбитраж. «С помощью этих показаний они попытаются доказать, что Армения вела экономическую деятельность в Арцахе. Это крайне опасно, и Армении необходимо противостоять этим ложным тезисам», — подчеркнул она.
Саакян отметила, что Армения не в полной мере использует правовые инструменты.
«Мы ратифицировали Римский статут Международного уголовного суда, однако признали юрисдикцию суда только по трём видам преступлений — преступления против человечности, военные преступления и геноцид. Однако согласно статуту, МУС рассматривает также преступление агрессии.
Республика Армения стала жертвой азербайджанской агрессии, но чтобы суд мог рассматривать такие дела, необходимо подписать и ратифицировать дополнительные документы. Армения этого не сделала, а значит, не передала Международному уголовному суду юрисдикцию по агрессивной войне на своей территории. Возникает вопрос: если с 2021 года азербайджанские войска вторглись в суверенную территорию Армении, продвинулись вперёд, в 2022 году совершили новые преступления и угроза сохраняется, то почему Армения не усиливает защиту своих территорий и граждан, не делает шагов к признанию юрисдикции суда по преступлению агрессии? Я считаю, что причины сугубо политические», — сказал она.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки армянского населения, Азербайджан взял в плен бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, экс-госминистра Рубена Варданяна, главу МИД Давида Бабаяна и ряд других экс-руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, за которые грозит пожизненное заключение. 17 января в Баку начался фиктивный судебный процесс против бывшего руководства Арцаха.