22 Ապրիլ 2025 - 14:07 AMT
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը հայտարարել է, որ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը մոլորեցնում է հանրությանը՝ ներկայացնելով, թե Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք արդեն կա։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հիմա էլ ՔՊ-ն փորձում է մոլորեցնել հանրությանը՝ պնդելով, թե իբր Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք արդեն իսկ գոյություն ունի և մեր առաջարկած օրինագիծը «անիմաստ» է։ Սա փաստերի խեղաթյուրում է։
Այո, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 136-րդ հոդվածն առկա է, սակայն այն պատժելի է դարձնում միայն այն դեպքերը, երբ ցեղասպանության ժխտումը կատարվում է ատելություն, խտրականություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով։
Այսինքն, եթե որևէ մեկը պարզապես հերքում է Հայոց ցեղասպանությունը կամ կասկածի տակ է դնում դրա իրողությունը՝ առանց վերոնշյալ «հրահրման» նպատակի, պատժի չի ենթարկվում։
Ավելի պարզ՝ օրինակ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները գործող օրենսդրությամբ չեն կարգավորվում, այն փոփոխության նախագծով, որն առաջարկել է «Հայաստան» խմբակցությունը նման հայտարարությունների համար նախատեսված է քրեական հետապնդում։
Սա է մեր առաջարկած փոփոխության արմատական տարբերությունը. մենք պահանջում ենք, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումն ու նսեմացումն ինքնին համարվի քրեական արարք, անկախ նրանից՝ դրան կից հնչում է ատելություն, թե ոչ»,–գրել է նա։
«Հայաստան» խմբակցությունը շրջանառության մեջ է դրել օրինագիծ, որի նպատակն է քրեական պատասխանատվություն սահմանել Հայոց ցեղասպանության ուրացման համար։ Այս կապակցությամբ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է լրագրողների հետ զրույցում, որ Քրեական օրենսգրքում արդեն իսկ առկա է համապատասխան դրույթ։

22 Апрель 2025 - 15:31 AMT
Фракция «Армения» представила законопроект, предусматривающий уголовную ответственность за отрицание Геноцида армян. Депутат Национального собрания Кристине Варданян заявила, что правящая партия «Гражданский договор» вводит общественность в заблуждение, утверждая, будто такой закон уже существует.
На своей странице в Facebook она написала: «Теперь КП снова пытается ввести общественность в заблуждение, утверждая, будто уже есть закон, криминализирующий отрицание Геноцида армян, и что наш законопроект якобы ‘бессмысленный’. Это искажение фактов».
По словам депутата, в Уголовном кодексе Армении действительно существует статья 136, однако она предусматривает наказание только в случаях, когда отрицание геноцида сопровождается призывами к ненависти, дискриминации или насилию.
«То есть, если кто-то просто отрицает Геноцид армян или ставит под сомнение его факт — без намерения разжечь ненависть, — он не подпадает под действие нынешнего закона», — пояснила Варданян.
«Например, заявления Никола Пашиняна не регулируются действующим законодательством. Но в проекте поправок, предложенном фракцией ‘Армения’, подобные высказывания уже подпадают под уголовное преследование», — добавила она.
Она подчеркнула, что принципиальное отличие их инициативы заключается в признании самого факта отрицания или принижения Геноцида уголовным деянием — вне зависимости от наличия враждебных мотивов.
Цель законопроекта — ввести прямую уголовную ответственность за отрицание Геноцида армян. В ответ на инициативу спикер парламента Ален Симонян заявил журналистам, что соответствующее положение уже предусмотрено в действующем Уголовном кодексе.