22 Ապրիլ 2025 - 14:39 AMT
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ ընթացող բանակցային գործընթացը չի մտել փակուղի և շարունակում է զարգանալ՝ չնայած սահմանային լարվածությանը։
Նա հայտնել է, որ Սանկտ Պետերբուրգում կարճատև առանձնազրույց է ունեցել Ադրբեջանի ԱԺ նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ, ինչի մասին պաշտոնական հայտարարություն չի արվել։
«Իմ տպավորություններով որևիցե փակուղու մասին չի կարելի խոսել, և ադրբեջանական կողմին էլ է ձեռք տալիս, որ գործընթացն արագ ավարտին հասցվի»,–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Լրագրողների հարցին ի պատասխան, արդյոք Ադրբեջանի կրակոցները կարող են նշանակել բանակցությունների ձախողում, Սիմոնյանը ընդգծել է. «Բանակցությունները փակուղում չեն հայտնվելու, և պատերազմի հավանականությունը որևիցե քայլով չի ավելանում։ Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ մեր օրակարգը, որը խաղաղությունն է, իրականություն դառնա։ Թե այնտեղ կրակեցին, չկրակեցին՝ դրանք բաներ են, որոնց ուշադրություն ենք դարձնում, հետևություն անում, բայց մեր նպատակը խաղաղությունն է»։
Երբ նրան հարցրել են հնարավոր էսկալացիայի մասին, ԱԺ նախագահը արձագանքել է. «Կարող է ոչ մի կրակոց չլինի և էսկալացիա լինի, կա հիմնական պրոցես, որով դու կանխում ես կամ կանխատեսում ես նման բաներ։ Մինչև 18-ը շատ կրակոցներ են եղել, բայց պատերազմ չի եղել, բազմաթիվ մահեր են եղել սահմանին, բայց այլ իրավիճակ է եղել։ Հիմա ունենք իրավիճակ, որ առկա է համաձայնեցված պայմանագիր»։
ՀՀ և Ադրբեջանի խորհրդարանների ղեկավարներն ապրիլի կեսին Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել են ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովին։

22 Апрель 2025 - 15:37 AMT
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что переговорный процесс с Азербайджаном не зашел в тупик и продолжает развиваться, несмотря на напряженность на границе.
Он сообщил, что в Санкт-Петербурге у него состоялась краткая личная беседа с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой, о которой официальное заявление сделано не было.
«По моим впечатлениям, говорить о тупике не приходится, и азербайджанской стороне также выгодно, чтобы процесс как можно скорее завершился», – сказал он, передает «Aysor.am ».
Отвечая на вопрос журналистов о том, могут ли выстрелы со стороны Азербайджана свидетельствовать о провале переговоров, Симонян подчеркнул: «Переговоры не зайдут в тупик, и вероятность войны не увеличивается из-за каких-либо действий. Мы должны сделать всё возможное, чтобы наша повестка — мир — стала реальностью. Стреляли там или нет — это вопросы, которым мы уделяем внимание, делаем выводы, но наша цель — мир».
На вопрос о возможной эскалации спикер парламента ответил: «Эскалация может произойти даже без единого выстрела. Существует основной процесс, который позволяет предотвращать или предвидеть такие ситуации. До 18-го было много стрельбы, были многочисленные жертвы на границе, но войны не произошло — была другая ситуация. Сейчас у нас есть ситуация, при которой существует согласованный договор».
Председатели парламентов Армении и Азербайджана в середине апреля приняли участие в Межпарламентской ассамблее СНГ в Санкт-Петербурге.