22 Ապրիլ 2025 - 14:54 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը նախատեսում է մասնակցել Հռոմի պապի Ֆրանցիսկոսի հուղարկավորությանը։ Այդ մասին տեղեկացրել են Մայր Աթոռից, հայտնում է «Ազատությունը»։
Ֆրանցիսկոս պապի հուղարկավորության արարողությունը կայանալու է ապրիլի 26-ին։
Ապրիլի 22–ից Իտալիայում 5 օրյա սուգ է հայտարարվել։
Որոշումը կայացվել է Իտալիայի նախարարների խորհրդի վերջին նիստի ընթացքում։ Նիստում քննարկման են առնվել վեհափառի հուղարկավորության կազմակերպմանն առնչվող մանրամասները, ինչպես նաև կաթոլիկ եկեղեցու նոր առաջնորդի ընտրության գործընթացը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Կաթոլիկ եկեղեցու 266-րդ գահակալն իր կտակում հորդորել է, որպեսզի հուղարկավորությունն անցկացվի համեստ և պարզեցված ձևով։ Տարբեր երկրների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Բրազիլիայի և Արգենտինայի ղեկավարները, արդեն հայտնել են իրենց մասնակցության ցանկության մասին՝ Վատիկանում ներկա գտնվելու սրբազան պապի վերջին հրաժեշտի արարողությանը։
Ֆրանցիսկոս պապը, ով եղել է 88 տարեկան, մահացել է ապրիլի 21-ի առավոտյան։ Նա ընտրվել է Կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավար 2013 թվականին։

Как сообщает «Азатутюн» со ссылкой на Мать Святого Эчмиадзина, Католикос всех армян Гарегин Второй намерен присутствовать на церемонии прощания с Папой Франциском.
Похороны понтифика состоятся 26 апреля.
С 22 апреля в Италии объявлен пятидневный траур в связи со смертью Папы Франциска, скончавшегося утром 21 апреля в возрасте 88 лет. Он возглавлял Католическую церковь с 2013 года.
Решение о трауре принято на последнем заседании Совета министров Италии, на котором также обсуждались детали организации похорон и процесс избрания нового главы католической церкви, сообщает «Пастинфо».
Папа Франциск, 266-й понтифик Католической церкви, в завещании просил провести его похороны скромно и без излишней пышности. Лидеры ряда стран, включая Францию, США, Бразилию и Аргентину, уже подтвердили намерение присутствовать на церемонии прощания в Ватикане.