23 Ապրիլ 2025 - 07:23 AMT
Երևանի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը խափանել է ավագանու հարցուպատասխանի նիստը՝ լքելով դահլիճը։ Նիստի մեկնարկի համար գրանցված է եղել ընդդիմադիր 22 անդամ։ Նիստը նախագահող փոխքաղաքապետ Արմեն Փամբուխչյանը հայտարարել է քվորումի բացակայության մասին՝ նշելով, որ նիստը չի կայանա և կարգադրել է ընդհատել ուղիղ եթերը։
Փոխքաղաքապետի հեռանալուց հետո ընդդիմադիր անդամները ինքնուրույն անցկացրել են նիստ, որը վարել է «Մայր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Սամվել Հարոյանը, իսկ ուղիղ եթերը կազմակերպել է Զարուհի Փոստանջյանը՝ ֆեյսբուքի միջոցով, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նիստի ընթացքում խոսքը փոխանցվել է «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանին։
«Հերթական անգամ արձանագրվեց, որ Երևան քաղաքը ղեկավարում են երկչոտ և անպատասխանատու մարդիկ, ովքեր իրենց հրավիրած նիստից ճողոպրեցին»,-ասել է Մանուկ Սուքիասյանը՝ նշելով, որ ընդդիմության տրանսպորտային նախաձեռնությունները խանգարում են իշխանությանը և իրենք շարունակելու են պայքարը մինչև ՔՊ-ի հեռացումը քաղաքային իշխանությունից։
Սուքիասյանը ներկայացրել է մի որոշման նախագիծ, որը կոչ է անում կասեցնել տրանսպորտի ուղեվարձի բարձրացման մասին ընդունված որոշումը։
«Երևանը ճգնաժամ է ապրում, մայրաքաղաքի իշխանություններն անպատասխանատու են, իրենց տեղում չեն, և ավագանու արտահերթ ընտրություններն առավել քան երբևէ արդիական են»,-ասել է Մանուկ Սուքիասյանը։
Նիստի ժամանակ ելույթով հանդես է եկել նաև Մեսրոպ Մանուկյանը։ Նա փաստել է, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում «Երևան ավտոբուսն» օրական հավաքագրել է 28 մլն դրամ՝ 100 դրամանոց ուղեվարձով և «վարորդների փող գողանալով», իսկ հիմա, երբ ուղեվարձը թանկացել է և 20 % մասնավոր գծեր անցել են քաղաքապետարանին, նույն ընկերությունը հավաքում է արդեն օրական 33 միլիոն։
Մանուկյանը հավելել է, որ միայն մետրոյի մուտքերից օրական կուտակվում է 10 մլն դրամ, և էլեկտրատրանսպորտի ցուցանիշները դեռ չեն հրապարակվել։
Նա շեշտել է, որ ուղեվարձից քաղաքապետարանի բյուջեն մեծ վնասներ է կրում՝ դիմելով Դատախազությանը և ԱԱԾ-ին, որպեսզի հետևեն իր ներկայացրած թվերին՝ ընդգծելով, որ եթե ինքը սխալ տեղեկություն է ներկայացրել, ապա պատշաճ պատասխանատվություն կրի։
Ավելի վաղ Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամները բողոքի ակցիա են իրականացրել Ազգային ժողովի շենքի դիմաց՝ հանդես գալով ընդդեմ այն օրինագծի, որը նախատեսում է վարչական պատասխանատվություն սահմանել տրանսպորտում ուղեվարձ չվճարելու դեպքում։

Фракция «Гражданский договор» ереванского совета старейшин сорвала сессию вопросов и ответов, покинув зал. Для начала заседания было зарегистрировано 22 оппозиционных члена. Ведущий заседание вице-мэр Армен Памбухчян объявил об отсутствии кворума и распорядился прекратить прямую трансляцию.
После ухода вице-мэра оппозиционеры самостоятельно провели заседание под председательством секретаря фракции «Мать Армения» Самвела Арояна. Прямой эфир вела Зарухи Постанджян через Facebook, сообщает Panorama.am .
Руководитель фракции «Мать Армения» Манук Сукиасян заявил: «В очередной раз стало ясно, что Ереваном управляют трусливые и безответственные люди, которые сбежали с заседания, которое сами же и инициировали». Он отметил, что транспортные инициативы оппозиции мешают властям, и пообещал продолжать борьбу до ухода «Гражданского договора» из городской власти.
Сукиасян представил проект постановления о приостановке ранее принятого решения о повышении тарифа на проезд.
«Ереван переживает кризис. Власти столицы безответственны и не соответствуют своим должностям. Внеочередные выборы в совет старейшин актуальны как никогда», — подчеркнул Сукиасян.
Выступил также член совета Месроп Манукян. Он отметил, что в аналогичный период прошлого года «Ереванский Автобус» собирал 28 млн драмов в день при тарифе в 100 драмов, несмотря на хищения со стороны водителей. Сейчас же, при повышенном тарифе и передаче 20% маршрутов мэрии, сборы составляют лишь 33 млн драмов в день.
Он добавил, что только с входов в метро ежедневно поступает 10 млн драмов, а данные по электротранспорту пока не обнародованы.
Манукян заявил, что политика в сфере тарифов приносит бюджету мэрии значительные убытки, и обратился к Генеральной прокуратуре и СНБ с просьбой проверить озвученные им цифры, пообещав понести ответственность, если предоставил неверную информацию.
Ранее члены фракции «Мать Армения» провели акцию протеста у здания парламента против законопроекта, предусматривающего административную ответственность за неоплату проезда в транспорте.