23 Ապրիլ 2025 - 07:39 AMT
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ Ազգային ժողովում էթիկայի մշտական հանձնաժողով ստեղծելու գաղափարը բխել է իրենց նախաձեռնությունից, սակայն այն էական տարբերություններ է ունենալու գործող մյուս մշտական հանձնաժողովներից, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ ընդդիմությունն ու իշխանությունը պետք է ունենան հավասար ներկայացվածություն. ՔՊ-ն մեծամասնություն չի ունենա:
Ապրիլի 22–ին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը դեմ է Անդրանիկ Քոչարյանի հարցը քննարկելու համար ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծմանը և որոշել են ձևավորել ԱԺ-ում էթիկայի մշտական հանձնաժողով։
Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ թեև նոր հանձնաժողովը կգործի մշտական հիմքով, այն բնույթով ավելի մոտ կլինի ժամանակավոր մարմիններին։ Նրա խոսքով, քննարկումներն այժմ ընթանում են ՔՊ-ի հետ, և ապրիլի վերջին սպասվում է հերթական հանդիպումը, որին կմիանան նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ու ոլորտային փորձագետներ։ Նախատեսվում է, որ համաձայնեցված տարբերակը Ազգային ժողովին կներկայացվի մայիսին։
Մինասյանը բացատրել է, որ համաձայնություն են ձեռք բերել հանձնաժողովի կառուցվածքի հարցում՝ այն չի ունենալու խորհրդարանական մեծամասնության գերակշռություն։ Ընդդիմությունը և իշխանական խմբակցությունները կունենան հավասար թվով ներկայացուցիչներ։ Նա հավելել է, որ հանձնաժողովի նախագահությունը պարբերաբար փոխվելու է․ երբ հարցը վերաբերում է ընդդիմադիր պատգամավորի, նախագահը կլինի իշխանական ներկայացուցիչը, իսկ եթե իշխանական պատգամավորի, ապա նախագահողը կլինի ընդդիմադիր։ Եթե քվեարկության արդյունքը լինի հավասար, որոշիչ է դառնալու նախագահողի ձայնը։
Նա նշել է նաև, որ հստակեցվելու է հանձնաժողովի վարչական կանոնակարգը՝ նախատեսելով կոնկրետ պատժամիջոցներ և սանկցիաներ։
Մինասյանը հավելել է, որ ապրիլի 25-ին ընդդիմադիր երկու խմբակցությունների նախաձեռնությամբ կքննարկվի Անդրանիկ Քոչարյանի վարքագծի հարցով էթիկայի հանձնաժողով ձևավորելու առաջարկը։ Նա ընդգծել է, որ նույնիսկ եթե ՔՊ-ն համաձայնի այդ հանձնաժողովի ստեղծմանը, դրա արդյունքը կլինի պարզապես եզրակացություն, ոչ պատիժ։ Մինչդեռ նոր մշտական հանձնաժողովը կունենա պատժամիջոցներ սահմանելու լիազորություն։
Նրա խոսքով, ՔՊ-ն համաձայնել է այս կառուցվածքով հանձնաժողով ձևավորելու առաջարկին՝ ըստ մինչ այժմ կայացած երկու աշխատանքային քննարկումների արդյունքների։ Նա հավելել է, որ միջազգային կառույցներն էլ աջակցում են նման մոտեցմանը։ Վերջնական որոշումը սպասվում է մայիսի 20-ին։

Секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян заявил, что идея создания постоянного этического комитета в Национальном собрании исходит от оппозиции. Как передает «Пастинфо», новый комитет будет существенно отличаться от других постоянных парламентских комиссий.
Он подчеркнул, что в комитете будет обеспечено равное представительство оппозиции и власти — у «Гражданского договора» не будет большинства.
Хотя комитет будет действовать на постоянной основе, по своей сути он будет ближе к временным структурам. Сейчас проходят обсуждения с правящей фракцией, следующая встреча с участием международных организаций и экспертов запланирована на конец апреля. Согласованный проект планируется представить парламенту в мае.
Минасян отметил, что достигнута договоренность по структуре комитета: представители власти и оппозиции будут в равном количестве. Председательство будет ротационным — если вопрос касается оппозиционного депутата, заседание будет вести представитель власти, если же речь идет о провластном депутате — оппозиционер. В случае равного количества голосов решающим станет голос председательствующего.
Административный регламент комитета также будет чётко определён, включая конкретные меры наказания и санкции.
Минасян добавил, что 25 апреля по инициативе двух оппозиционных фракций будет обсуждаться предложение о создании этического комитета для рассмотрения поведения Андраника Кочаряна. Он отметил, что даже если «Гражданский договор» согласится на эту инициативу, результатом станет лишь заключение без санкций. В то время как новый постоянный комитет получит полномочия по применению наказаний.
Он добавил, что «Гражданский договор» согласился на предложенную структуру комитета по итогам двух рабочих обсуждений. Международные организации также поддерживают такой подход. Окончательное решение ожидается 20 мая.