«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ԱԺ պատգտամավոր Վահագն Ալեքսանյանն Ազգային ժողովի ամբիոնից հերթական անգամ խեղաթյուրել է փաստերը՝ անդրադառնալով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և այն ժամանակվա ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի հեռախոսազրույցին։
Մամիջանյանը հրապարակել է ԱՄՆ դեսպանատան կողմից 2010 թվականին տարածված պաշտոնական հերքումը՝ նշելով․ «Մի փորձեք մեզ վերագրել դավաճանի և ուրացողի ձեր «արդար» վաստակած պիտակը՝ այդ «տիտղոսները» հավերժ ձերն են»
«Տեղադրում եմ դեռեւս 2010 թվականին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան տարածած հերքումը. «Նախագահ Սարգսյանը չի խոսել նախագահ Օբամայի ապրիլ 24-յան ուղերձի բովանդակության մասին և չի փորձել հետաձգել Ներկայացուցիչների պալատի 252 բանաձեւի դիտարկումը: Ընդհակառակը, փոխնախագահ Բայդենի եւ նախագահ Սարգսյանի միջևւ խոսակցությունները, որոնց վերջերս անդրադարձել է փոխնախագահ Բայդենը, հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու համար անհետաձգելի քայլեր կատարելու անհրաժեշտության մասին էին: Երկու ղեկավարները համաձայնել են, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն առանց նախապայմանների»:
Սա էլ հեռախոսազրույցների բովանդակության մասին.
«ԱՄՆ փոխնախագահը և նախագահ Սարգսյանը 2009թ. ապրիլին երկու անգամ խոսել են: Այս խոսակցությունների ընթացքում փոխնախագահն ասել է նախագահ Սարգսյանին, որ Միացյալ Նահանգները հավատում է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը և սահմանների բացումը ճանապարհ կհարթեն Հայաստանի ավելի լավ ապագայի համար և հայտնել է Միացյալ Նահանգների աջակցությունը նրա առաջնորդության համար: Փոխնախագահը հայտնել է Օբամայի վարչակազմի աջակցությունը հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ առաջընթացի վերաբերյալ հայ-թուրքական համատեղ հայտարարության մասին Շվեյցարիայի առաջարկին»:
Մի փորձեք մեզ վերագրել դավաճանի եւ ուրացողի ձեր «արդար» վաստակած պիտակը՝ այդ «տիտղոսները» հավերժ ձերն են։ Ձեզ մեկ է Մելիք Ֆրանգյուլի «փառքը» հանգիստ չի տալիս»,–գրել է նա։

Руководитель фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян отреагировал на слова депутата Национального собрания Вагана Алексаняна, заявив на своей странице в Facebook, что тот снова исказил факты, говоря с трибуны парламента, касаясь телефонного разговора между третьим президентом Армении Сержем Саргсяном и тогдашним вице-президентом США Джо Байденом.
Мамиджанян опубликовал официальное опровержение, распространенное посольством США в Армении в 2010 году: «Президент Саргсян не обсуждал содержание обращения президента Обамы от 24 апреля и не пытался отсрочить рассмотрение резолюции 252 в Палате представителей. Напротив, как отметил недавно вице-президент Байден, разговоры между ним и президентом Саргсяном касались необходимости срочных шагов по нормализации армяно-турецких отношений. Оба лидера сошлись во мнении, что эти отношения должны нормализоваться без предварительных условий».
Мамиджанян подчеркнул: «Не пытайтесь приписать нам звания предателя и отступника, которые вы сами себе "заслуженно" заработали — эти "титулы" навсегда ваши».
Он также процитировал содержание телефонных разговоров: «Вице-президент США и президент Саргсян дважды говорили в апреле 2009 года. В ходе этих разговоров вице-президент отметил, что Соединенные Штаты считают, что нормализация отношений с Турцией и открытие границ откроют путь к лучшему будущему для Армении, и выразил поддержку лидерству Саргсяна. Он также передал поддержку администрации Обамы в продвижении армяно-турецкой совместной декларации, предложенной Швейцарией».
Мамиджанян заключил: «Не приписывайте нам ярлыки предателя и отступника, которые вы "заслуженно" носите — эти "титулы" вечные и ваши. Вам явно не дает покоя "слава" Мелика Франгюля», — написал он.