ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարել է, որ իր ներկայացրած քաղաքական ուժը երբևէ չի ուրացել ու չի պատրաստվում ուրանալ ցեղասպանությունը։
Նա հավելել է, որ ապրիլի 24–ին բոլորի հետ սգալու են և այցելելու ենք Ծիծեռնակաբերդ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Էլի Դաշնակցությունը եկավ իշխանության ու էլի հերթական անգամ տեղի ունեցավ էթնիկ զտում հայերի նկատմամբ։ Նման բաներ ՀՀ-ում չպետք է լինեն։ Իսկ ինչ վերաբերում է Ցեղասպանության հիշատակին՝ դա մեր բոլորիս սրտերում է ու ի տարբերություն, օրինակ՝ Սերժ Սարգսյանի կառավարման, որը այդ ժամանակվա ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենին խնդրել էր շատ չթեժացնել Հայոց ցեղասպանության հարցը, որի մասին հայ համայնքին պատմել էր Բայդենը, ի տարբերություն Ռոբերտ Քոչարյանի, որը ըստ Վիքիլիքսի գաղտնազերծված փաստաթղթերի, հայտարարել էր, որ ինքը պատրաստ է ԱՄՆ սենատորներին խնդրել, որպեսզի նրանք չճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը, մենք երբևիցե չենք ուրացել ու չենք պատրաստվում ուրանալ ցեղասպանությունը, չենք փորձում դա դարձնել վաճառելիք միջազգային ասպարեզներում։ Մենք վաղը բոլորի հետ սգալու ենք և այցելելու ենք Ծիծեռնակաբերդ՝ ինչպես ամեն տարի»,-ասել է պատգամավորը։
Նա հավելել է, որ չունի տեղեկություն այն մասին, թե ինչ միջոցառումներ են կազմակերպվել պետական մակարդակով՝ Ցեղասպանության հիշատակման նպատակով։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ԱԺ պատգտամավոր Վահագն Ալեքսանյանն Ազգային ժողովի ամբիոնից հերթական անգամ խեղաթյուրել է փաստերը՝ անդրադառնալով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և այն ժամանակվա ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի հեռախոսազրույցին։
Մամիջանյանը հրապարակել է ԱՄՆ դեսպանատան կողմից 2010 թվականին տարածված պաշտոնական հերքումը՝ նշելով․ «Մի փորձեք մեզ վերագրել դավաճանի և ուրացողի ձեր «արդար» վաստակած պիտակը՝ այդ «տիտղոսները» հավերժ ձերն են»:

На парламентском брифинге депутат фракции «Гражданский договор» Ваагн Алексанян подчеркнул, что его политическая сила никогда не отрицала Геноцид армян и не собирается этого делать. Он заявил: «Мы никогда не отрицали геноцид и не собираемся», подтвердив приверженность партии признанию этого исторического факта.
Алексанян сообщил, что 24 апреля, в день 110-й годовщины Геноцида армян, члены партии «Гражданский договор» вместе с народом почтят память жертв, посетив мемориальный комплекс Цицернакаберд.
Он также подверг критике бывших президентов Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна, обвинив их в попытках приуменьшить значение геноцида в политических целях. Алексанян сослался на заявление Кочаряна, раскрытое в документах Wikileaks, о готовности убедить сенаторов США не признавать геноцид. Он также упомянул, что Саргсян просил тогдашнего вице-президента США Джо Байдена «не обострять вопрос геноцида, как рассказывал сам Байден армянской общине».
В ответ Айк Мамиджанян, глава фракции «Имею честь», обвинил Алексаняна в искажении фактов относительно разговора Саргсяна с Байденом. Мамиджанян сослался на официальное опровержение посольства США от 2010 года, заявив: «Не пытайтесь приписывать нам ваши "заслуженные" ярлыки предателя и отрицающего — эти титулы навсегда ваши».
Алексанян завершил, отметив, что ему неизвестно о каких-либо государственных мероприятиях, организованных для поминовения геноцида.