Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը կարևորել է միջազգային միջնորդի ներգրավվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող բանակցություններում՝ նշելով, որ ներկայիս ձևաչափը չի բերում ցանկալի արդյունքի։
«Գուցե, պետք է գոնե հիմա փորձել այլ ճանապարհ՝ ներգրավել միջազգային միջնորդ, ներգրավել բանակցային գործընթացի երաշխավոր, վերափոխել բանակցությունների տրամաբանությունը և այլն»,–հայտարարել է Մամիջանյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա կարծիքով՝ ինչպես ներկայիս հակամարտությունը, այնպես էլ համաշխարհային պատմության բազմաթիվ հակամարտություններ երբեք չեն կարգավորվել առանց վստահելի միջնորդի մասնակցության։
«Չկա նման դեպք պատմության մեջ»,–ասել է ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը։
Մամիջանյանը հստակեցրել է, որ միջնորդության հարցում չի դնում աշխարհաքաղաքական նախապայմաններ, քանի որ նպատակն է գտնել այնպիսի դերակատար, որն ունենա երկու հիմնական հատկանիշ։
«Անհրաժեշտ է գտնել մի որևէ երկիր կամ միջազգային կազմակերպություն, որը համապատասխանում է երկու մինիմալ պահանջների: Առաջինը՝ ունակ է ներգրավվել, կարող է իր հեղինակությամբ այնպես անել, որ երկու կողմերն էլ ընդունեն իր միջնորդական ծառայությունները:
Երկրորդը՝ այն այս կամ այն կերպ ներգործողություն և ներկայություն ունի տարածաշրջանում, ում ասածը կարող է գնալ անդին, քան հայտարարությունները: Բացառությամբ Թուրքիայի՝ ցանկացած կողմ և ցանկացած միջազգային կազմակերպություն, որը համապատասխանում է այս երկու մինիմալ պահանջներին, կարծում եմ, որ շատ ավելի լավ արդյունքի կբերի, քան այս պահին ընթացող բանակցությունները»,–ընդգծել է Մամիջանյանը։
Վերջին շրջանում ՀՀ և Ադրբեջանի միջև բանակցություններն ընթանում են երկկողմ ձևաչափով, առանց միջնորդի ներգրավման։

Глава парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян подчеркнул необходимость участия международного посредника в переговорах между Арменией и Азербайджаном, указав, что нынешний формат не приносит желаемых результатов, сообщает «Арменпресс».
«Возможно, стоит хотя бы сейчас попробовать другой путь — привлечь международного посредника, найти гаранта переговорного процесса, изменить саму логику переговоров», — заявил Мамиджанян.
По его мнению, как текущий конфликт, так и многие мировые конфликты в истории никогда не разрешались без участия надёжного посредника.
«Таких примеров в истории просто нет», — отметил оппозиционный лидер.
Мамиджанян уточнил, что не выдвигает геополитических условий для выбора посредника. Цель — найти актера, соответствующего двум ключевым критериям.
«Нужно найти страну или международную организацию, которая соответствует двум минимальным требованиям: во-первых, способна включиться в процесс и обладает авторитетом, чтобы обе стороны приняли её посредничество.
Во-вторых, она должна иметь влияние и присутствие в регионе, чтобы её слова значили больше, чем просто заявления. За исключением Турции, любая сторона или международная структура, соответствующая этим двум критериям, добьется лучших результатов, чем нынешние двусторонние переговоры», — подчеркнул Мамиджанян.
В последнее время переговоры между Арменией и Азербайджаном проходят в двустороннем формате, без участия посредников.