24 Ապրիլ 2025 - 06:12 AMT
Ապրիլի 24–ին համայն հայությունը Հայաստանում և աշխարհով մեկ, ինչպես նաև առաջադեմ մարդկությունը, ոգեկոչում է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 1,5 մլն անմեղ զոհերի հիշատակը՝ մեծագույն ոճրագործության 110–րդ տարելիցն է։
1915-ի ապրիլի 24-ին երիտթուրքերի կառավարությունը հրաման արձակեց Ստամբուլի ամբողջ հայ մտավորականությանը բռնագաղթի ենթարկելու մասին: Ստամբուլում ձերբակալվեց մոտ 250 մարդ, ընդհանուր առմամբ կայսրության տարածքում՝ ավելի քան 800 մարդ: Ձերբակալվածներին գնացք նստեցրին Հայդարփաշայի կայարանում և նրանց այլևս ոչ ոք չտեսավ: Հայ մտավորականների գլուխները ջարդում էին քարերով, խոշտանգում էին ու գնդակահարում: Բայց հայերի զանգվածային սպանությունները սկսվել էին դեռ 1894-96 թթ. սուլթան Աբդուլ Համիդի օրոք: Տարբեր գնահատականներով Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում ոչնչացվեց 1,5-2 մլն հայ: Ամբողջությամբ կոտորվեց Արևմտյան Հայաստանի վեց վիլայեթի բնակչությունը:
Ցեղասպանության հետևանք դարձավ հայկական Սփյուռքը՝ ցեղասպանությունից մազապուրծ ու այլ երկրներում ապաստան գտած հայերն ու նրանց ժառանգները: Դեռևս Ցեղասպանության իրագործման տարիներին` 1915-23թթ. տերություններն ընդունեցին հայերի կոտորածը դատապարտող բանաձևեր: ԱՄՆ-ն երեք անգամ (1916, 1919, 1920) նմանատիպ բանաձևեր է ընդունել, սակայն դա չկասեցրեց Օսմանյան կայսրության գործողությունները: 1915թ. Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան և Ռուսաստանը հանդես եկան համատեղ հռչակագրով` դատապարտելով հայերի բնաջնջումը: Մեկ դարից ավելի է անցել, սակայն Թուրքիան ժխտում է Հայոց ցեղասպանության փաստը և վարում այդ պատմական իրողության կատաղի մերժողականության քաղաքական կուրս ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին քաղաքականության մեջ:
Հայոց ցեղասպանությունը որպես պատմական փաստ առաջինը ճանաչել է Ուրուգվայը՝ 1965 թվականին։ Նրա օրինակին հետևել են մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Նիդերլանդները, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուելան, Արգենտինան, Բրազիլիան, Չիլին, Վատիկանը, Բոլիվիան, Չեխիան, Ավստրիան, Լյուքսեմբուրգը և ԱՄՆ-ն, ինչպես նաև Վատիկանը, Եվրախորհրդարանը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

24 Апрель 2025 - 06:38 AMT
24 апреля армяне в Армении и Диаспоре, а также прогрессивное человечество, чтят память 1,5 миллиона невинных жертв Геноцида армян — 110-я годовщина одного из самых ужасных преступлений в истории.
24 апреля 1915 года правительство младотурков издало приказ о депортации всей армянской интеллигенции в Константинополе. В столице было арестовано около 250 человек, по всей империи — более 800. Арестованных погрузили в поезда на станции Хайдарпаша, после чего их никто больше не видел. Армянских деятелей избивали камнями, подвергали пыткам и расстреливали. Массовые убийства армян начались ещё при султане Абдул Хамиде в 1894–96 гг. По различным оценкам, в годы Первой мировой войны в Османской империи было уничтожено от 1,5 до 2 миллионов армян. Население шести вилайетов Западной Армении было полностью истреблено.
Геноцид стал причиной появления армянской Диаспоры — уцелевших и нашедших приют в других странах армян и их потомков. Уже в годы Геноцида, в 1915–1923 гг., государства начали принимать резолюции, осуждающие массовые убийства. США трижды (в 1916, 1919 и 1920 гг.) приняли подобные акты, однако это не остановило действия Османской империи. В 1915 году Франция, Великобритания и Россия выступили с совместной декларацией с осуждением истребления армян. Спустя более ста лет Турция по-прежнему отрицает факт Геноцида армян и проводит политику ожесточённого отрицания как во внешней, так и во внутренней политике.
Геноцид армян признали Уругвай, Россия, Франция, Литва, Бразилия, Австрия, нижняя палата парламента Италии, 49 из 50 штатов США, парламенты Греции, Кипра, Аргентины, Бельгии, Уэльса, Национальный совет Швейцарии, Палата общин парламента Канады и Сейм Польши, а также Ватикан, Европарламент и Всемирный совет церквей.