24 Ապրիլ 2025 - 06:14 AMT
Ապրիլի 23-ին, ժամը 22:20-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ՝ վնաս պատճառելով մի բնակելի շինության, հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը։
ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել է. «Ադրբեջանական կողմին կոչ ենք անում հետաքննել Խոզնավարի բնակելի տան գնդակոծման փաստը և հանդես գալ հրապարակային պարզաբանումներով»։
ՊՆ–ն հիշեցվել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը հանդես է եկել առաջարկությամբ՝ ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ, որը կզբաղվի հրադադարի ռեժիմի խախտումների կամ դրանց վերաբերյալ տվյալների հետաքննությամբ։ Սակայն, ըստ աղբյուրի, Ադրբեջանը դեռևս որևէ արձագանք չի ներկայացրել։

24 Апрель 2025 - 07:36 AMT
23 апреля, около 22:20, подразделения Вооружённых сил Азербайджана открыли огонь в направлении села Хознавар Сюникской области, в результате чего был повреждён жилой дом, сообщает Министерство обороны Армении.
Министерство заявило: «Призываем азербайджанскую сторону расследовать факт обстрела жилого дома в Хознаваре и выступить с публичными разъяснениями».
МО напомнило, что Аппарат премьер-министра Армении выступил с предложением создать совместный механизм Армения–Азербайджан для расследования нарушений режима прекращения огня или инцидентов, связанных с ними. Однако, по данным источника, Азербайджан до сих пор не дал ответа.
С 16 марта Минобороны Азербайджана многократно распространяет дезинформацию о якобы открываемом армянской стороной огне. Эти заявления последовательно опровергаются армянским Минобороны и опровергнуты наблюдательной миссией ЕС.