24 Ապրիլ 2025 - 06:31 AMT
Ապրիլի 23-ին Երևանում տեղի է ունեցել ավանդական ջահերով երթը, որն այս տարի անցել է «Մի՛ ուրացիր» կարգախոսով։ Այն սկսվել է Հանրապետության հրապարակից և ավարտվել Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում։ Երթը 1999 թվականից ի վեր կազմակերպում է ՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական միությունը։
Մինչև երթի մեկնարկը մասնակիցները այրել են Թուրքիայի և Ադրբեջանի պետական դրոշները՝ որպես բողոքի գործողություն ժխտողական քաղաքականության դեմ։
ՀՅԴ ԳՄ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը երթից առաջ հայտարարել է. «Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը որպես պատմական փաստ, որպես մարդկության դեմ հանցագործություն ու որպես նախադեպ, որ չի կրկնվի այն։ Քանի դեռ հերքում ես ցեղասպանությունը, մեղսակից ես դրան», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Գեղամ Մանուկյանը նշել է, որ երբ այսօր պետությունը պետք է հանդես գա որպես ամենաողջամիտ ձայնը ցեղասպանության ճանաչման հարցում, «մենք տեսնում ենք անպատասխանատու զիջումներ և ուրացում», մինչդեռ այս երթը վկայում է արդարության աննահանջ պահանջի մասին։
Երթի մասնակիցները, ջահերից բացի, իրենց հետ կրել են նաև ցուցանակներ՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերի անուններով։

23 апреля в Ереване прошло традиционное факельное шествие под девизом «Не отрекайся». Оно началось на площади Республики и завершилось на холме Цицернакаберд. С 1999 года мероприятие ежегодно организует Молодёжный союз АРФ Армении.
До начала шествия участники сожгли государственные флаги Турции и Азербайджана в знак протеста против политики отрицания.
Член Бюро АРФ и депутат фракции «Армения» Гегам Манукян заявил перед шествием: «Турция должна признать Геноцид армян как исторический факт, как преступление против человечности и как прецедент, который не должен повториться. Пока отрицаешь геноцид — ты соучастник», сообщает «Спутник Армения».
Манукян также отметил, что сегодня, когда государство должно быть самым здравым голосом в вопросе признания Геноцида, «мы видим безответственные уступки и предательство», тогда как шествие демонстрирует неуклонное требование справедливости.
Помимо факелов, участники шествия несли таблички с названиями населённых пунктов Нагорного Карабаха.