24 Ապրիլ 2025 - 07:22 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 23-ին Երևանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի հետ հանդիպմանը քննարկել է ՀՀ-Եվրոպայի խորհուրդ փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։
Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է, որ Հայաստանի իրականացրած ժողովրդավարական բարեփոխումներն արդեն հանգեցրել են շոշափելի առաջընթացի։
Արարատ Միրզոյանն ու Թեոդորոս Ռուսոպուլոսը շեշտել են ժողովրդավարական սկզբունքների պահպանման կարևորությունը՝ մասնավորապես ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերների ֆոնին։ Նախարար Միրզոյանը բարձր գնահատական է տվել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի և կառույցի այլ մարմինների՝ Հայաստանի վերաբերյալ ցուցաբերած սկզբունքային դիրքորոշմանը։
Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումների շուրջ։ Միրզոյանը ներկայացրել է վերջին իրադարձությունները, որոնք առնչվում են Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը։ Նա նշել է, որ երկու պետությունների միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կարող է նշանակալից քայլ դառնալ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման տեսանկյունից։

24 Апрель 2025 - 07:53 AMT
23 апреля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с председателем Парламентской ассамблеи Совета Европы Теодоросом Русопулосом, находящимся с визитом в Ереване. Стороны обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества между Арменией и Советом Европы.
Было отмечено, что демократические реформы, проведённые в Армении, уже принесли ощутимые результаты.
Мирзоян и Русопулос подчеркнули важность соблюдения демократических принципов, особенно на фоне современных глобальных вызовов. Министр высоко оценил принципиальную позицию Парламентской ассамблеи Совета Европы и других структур организации по вопросам, касающимся Армении.
Стороны также обменялись мнениями по региональным и международным событиям. Мирзоян представил информацию о последних развитиях в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений, отметив, что подписание мирного договора между двумя государствами может стать значимым шагом к укреплению мира в регионе.