24 Ապրիլ 2025 - 08:54 AMT
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր ուղերձում նշել է, որ հիշողությունը պետք է մեզ դարձնի առավել վճռական ու հեռատես մեր հետագա քայլերում։
Նա նշել է, որ նորովի պարտավորվում ենք պաշտպանել մեր պետականությունը, արժևորել խաղաղությունը։
«Ապրիլի 24-ը մեր ազգային հիշողության ծանր ու տխուր օրերից է: Այս օրը մենք ոգեկոչում ենք մեկուկես միլիոն անմեղ հայերի հիշատակը, որոնք պարզապես հայ լինելու համար դարձան ցեղասպանության զոհ: Հայոց ցեղասպանությունը պատմության խոր վերք է, որն այսօր էլ հնչում է արդարության ձայնով: Մեր հանձնառությունն է կերտել համախմբված, ուժեղ ու խաղաղ Հայաստան` հիմնված անցյալի դասերի վրա և միտված դեպի կայուն ապագան: Մենք չենք մոռանում տեղի ունեցածը, բայց չենք էլ ցանկանում, որ հիշողությունը դառնա միայն ցավի ու սգի աղբյուր. այն պետք է մեզ դարձնի առավել վճռական ու հեռատես մեր հետագա քայլերում:
Խոնարհվում ենք բոլոր նահատակների հիշատակի առջև և նորովի պարտավորվում պաշտպանել մեր պետականությունը, արժևորել խաղաղությունը և արժանավայել ապագա ապահովել մեր սերունդների համար: Հավերժ փառք անմեղ զոհերի հիշատակին»,- նշված է ուղերձում։

24 Апрель 2025 - 09:57 AMT
В своём обращении по случаю 110-й годовщины Геноцида армян председатель Национального собрания Армении Ален Симонян подчеркнул, что память должна вдохновлять на решительные и дальновидные шаги в будущем.
Он отметил, что 24 апреля — один из самых тяжёлых и печальных дней национальной памяти: «В этот день мы чтим память полутора миллионов невинных армян, ставших жертвами геноцида лишь за то, что они были армянами. Геноцид армян — это глубокая историческая рана, которая и сегодня звучит голосом справедливости».
Симонян подчеркнул, что нужно не только помнить, но и черпать силу из прошлого: «Наша задача — построить объединённую, сильную и мирную Армению, опираясь на уроки прошлого и глядя в будущее. Мы не забываем произошедшее, но и не хотим, чтобы память была лишь источником боли и скорби. Она должна делать нас решительнее и дальновиднее в наших действиях».
В завершение он склонил голову в память о жертвах и подтвердил новую приверженность защите государственности, укреплению мира и обеспечению достойного будущего для будущих поколений: «Вечная слава памяти невинных жертв».