«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր և գործարար Գագիկ Ծառուկյանը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի իր ուղերձում նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցը դիմավորում ենք նոր կորուստների, նոր մարտահրավերների և աշխարհում նոր հարաբերությունների ձևավորման պատմական փուլում՝ հավելելով, որ այսօր, առավել քան երբևէ, կարիք ունենք ներքին հաշտության։
Նա նշել է, որ ոչինչ չի կարող ստիպել հայ ժողովրդին՝ մոռանալ իր պատմությունը, ուրանալ անմեղ զոհերի հիշատակը։
«Այսօր ամբողջ աշխարհում հիշատակի այս սրբազան օրվան իրենց խոնարհումն են բերում Ցեղասպանության հետևանքով աշխարհասփյուռ դարձած մեր ազգի ներկայացուցիչները և մեր ժողովրդի բարեկամները։
Ոչինչ չի կարող կոտրել մեր բազմաթիվ սերունդների երազանքն ու վճռականությունը՝ ունենալու խաղաղ ու զարգացած պետություն, պահպանելու աշխարհի բոլոր հայերի՝ դարերով երազած հայրենիքը։
Արցախում տեղի ունեցած էթնիկ զտումից և հայրենազրկումից հետո մենք նորովի ենք գնահատում մեր հայրենիքն ու մեր ազգային միասնականությունը՝ հանուն մեր սերունդների այդ հայրենիքն ամուր պաշտպանելու հարցում։ Նորովի ենք գնահատում մեր միասնականության ազգային ինստիտուտները՝ մեր լեզուն, մեր մշակույթը, եկեղեցին։
Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ես կառուցեցի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցին՝ որպես հիշատակի ու խոնարհման խորհրդանիշ։ Այս տարի մեզնից պահանջվում է ոչ միայն հիշել ու խոնարհվել մեր զոհերի հիշատակին, այլև իրար նեցուկ լինել՝ մեր բազմապատիկ դժվարացած ճանապարհին։
Այսօր, առավել քան երբևէ, մենք կարիք ունենք ներքին հաշտության, հայկական աշխարհի միասնականության, պետության վերականգնման և ազգային վերածննդի»,- ասվում է ուղերձում։

24 Апрель 2025 - 10:15 AMT
Основатель партии «Процветающая Армения» и предприниматель Гагик Царукян в своём обращении по случаю 110-летия Геноцида армян отметил, что эта годовщина совпадает с новым этапом истории, характеризующимся потерями, вызовами и изменяющимися глобальными отношениями. По его словам, сегодня, как никогда, армянский народ нуждается во внутреннем примирении.
Он подчеркнул, что ничто не может заставить армян забыть свою историю и предать память невинных жертв.
«Сегодня, в этот священный день памяти, представители нашего народа, разбросанные по миру из-за Геноцида, и друзья армянского народа склоняют головы в знак уважения.
Ничто не способно сломить мечты и решимость многих поколений построить мирное и процветающее государство и сохранить Родину, о которой веками мечтали все армяне.
После этнической чистки и изгнания в Арцахе мы по-новому осознали значение нашей Родины и важность национального единства ради защиты её для будущих поколений. Мы также по-новому оцениваем наши национальные институты единства — язык, культуру, церковь.
К 100-летию Геноцида я построил церковь Святых Мучеников как символ памяти и почитания. В этом году от нас требуется не только помнить и склонять головы перед жертвами, но и поддерживать друг друга на всё более трудном пути.
Сегодня, как никогда, нам нужно внутреннее примирение, единство армянского мира, восстановление государства и национальное возрождение», — говорится в обращении.