25 Ապրիլ 2025 - 09:14 AMT
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Տիգրան Աբրահամյանը նշել է, որ սահմանային գոտիներում Ադրբեջանի գործողությունները հատկապես Խնածախի և Խոզնավարի հատվածներում, վերջին շրջանում գնալով առավել թիրախային են դառնում։
«Մարդկանց հետ զրույցներն ու ՊՆ` որոշակի պարբերականությամբ ներկայացվող հաղորդագրությունները, ցույց են տալիս, որ ի տարբերություն խախտումների առաջին փուլին, ադրբեջանական կրակահերթերն ունեն նպատակաուղղված բնույթ և կոնկրետ թիրախավորում:
Ես չեմ պնդում, որ ճանապարհը նյարդ ցույց տալն է կամ հախուռն գործողությունների դիմելը, սակայն այս իրադրային փոփոխությունն անընդհատ, թեև դանդաղ, սակայն վտանգավորության աճ են արձանագրում:
Իշխանությունն ակնհայտորեն իրադրությանն անհամաչափ է գործում` տեղեկատվական, դիվանագիտական դաշտում և կոնկրետ «հողի վրա», ինչն առաջին հերթին իր բացասական ազդեցությունն է թողնում սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող մարդկանց վրա, հատկապես, որ գործող կառավարիչների կեցվածքն ու գործելակերպը բնակչության մեծամասնության համար վստահություն չեն առաջացնում»,–գրել է նա։
Ապրիլի 20-ին՝ ժամը 02:30-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է գյուղի բնակելի տներից մեկի տանիքում տեղադրված արևային ջրատաքացուցիչը:

Депутат фракции Национального Собрания «Имею честь» Тигран Абраамян отметил, что действия Азербайджана в приграничных районах, особенно в направлении Хнацаха и Хознавра, в последнее время становятся все более целенаправленными.
В своем посте на Facebook он написал: «Разговоры с местными жителями и периодические сообщения Министерства обороны показывают, что, в отличие от начального этапа нарушений, азербайджанские обстрелы теперь носят целенаправленный характер.
Я не утверждаю, что решение — в демонстрации нервозности или в хаотичных действиях, однако эта динамика ситуации, пусть и медленно, но фиксирует рост уровня опасности.
Очевидно, что власти действуют несоразмерно текущей ситуации — как в информационной, так и в дипломатической плоскости, а также непосредственно на местах, что прежде всего отрицательно сказывается на жизни жителей приграничных деревень, особенно учитывая, что поведение и действия нынешних руководителей не вызывают доверия у большинства населения».
20 апреля около 02:30 подразделения вооруженных сил Азербайджана открыли огонь в направлении села Хознавар в Сюникской области Армении, в результате чего был поврежден солнечный водонагреватель, установленный на крыше одного из жилых домов.
Начиная с 16 марта, Министерство обороны Азербайджана неоднократно распространяет дезинформацию о якобы осуществляемых армянской стороной обстрелах. Министерство обороны Армении последовательно опровергает эти заявления, дезинформацию Баку также опровергла миссия наблюдателей Европейского Союза.