Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը Ազատության հրապարակում հանդիպել է արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամների հետ։ Խորհրդի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ արցախցիների խնդիրների վերաբերյալ առաջարկություն ունեն, որը շուտով կփոխանցեն Արցախի նախագահին, և նշել են, որ առաջիկայում նախատեսում են հանդես գալ հայտարարությամբ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Սամվել Շահրամանյանը վստահեցրել է, որ լիովին աջակցում է նախաձեռնությանը, պարբերաբար հանդիպումներ է ունեցել և մանրամասն ծանոթ է ընթացող աշխատանքներին։ Նա միևնույն ժամանակ նշել է, որ կառավարության հետ աշխատանքից է կախված արցախցիների հետագա ինտեգրումը։
«Իմ կողմից լիակատար աջակցություն կա, անկախ նրանից՝ դուք ինչ որոշում կկայացնեք։ Ես տեղյակ եմ, որ այդ ծրագրերը, որոնք իրականացվում են ՀՀ կառավարության կողմից, ունեն բազմաթիվ խնդիրներ, նաև առիթ եմ ունեցել բնակարանային ծրագրի վերաբերյալ իմ դիրքորոշումն ասելու նախագծային փուլում, որ հենց սկզբից դա տապալված ծրագիր է, արցախցիները դրանից չեն օգտվելու, որովհետև լուրջ խնդիրներ ու հանգամանքներ կան, որոնք հաշվի չեն առնվել»,-ասել է Շահրամանյանը։
Նա հավելել է, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ են աջակցել գրասենյակային պայմաններում աշխատանքների կազմակերպմանը և տրամադրել ներկայացուցչության հնարավորություններ։
Արցախի նախագահը ընդգծել է, որ արցախցիների սպասելիքները խորհրդից շատ մեծ են, իսկ առաջնահերթ լուծում պահանջող հարցերը սոցիալական և հումանիտար բնույթի են։
«Տեղյակ եմ նաև, որ ՀՀ կառավարության կողմից առաջարկվել է ստեղծել համապատասխան խմբեր և աշխատանքներ իրականացնել, ինձ թվում է՝ դա պետք է իրականացվի, քանի որ այդ ծրագրերից է կախված մեր բնակչության և արցախցիների հետագա ինտեգրումը և արժանապատիվ ապրելը»,-ասել է նա։

25 Апрель 2025 - 12:15 AMT
Президент Арцаха Самвел Шахраманян провел встречу с членами Совета по защите прав арцахцев на площади Свободы в Ереване. Представители совета сообщили, что подготовили предложения по решению проблем арцахцев, которые вскоре передадут президенту. Они также заявили о намерении в ближайшее время выступить с официальным заявлением, сообщает «http://Aysor.am ».
Шахраманян заверил, что полностью поддерживает инициативу, подчеркнув, что регулярно проводит встречи и хорошо осведомлен о текущей работе. Он отметил, что дальнейшая интеграция арцахцев зависит от взаимодействия с правительством.
«С моей стороны есть полная поддержка, независимо от того, какое решение вы примете. Я знаю, что программы, реализуемые правительством Армении, сталкиваются с множеством проблем. Я уже на этапе проектирования высказал свою позицию по жилищной программе, заявив, что с самого начала это был провальный проект, от которого арцахцы не получат пользы, поскольку имеются серьезные проблемы и обстоятельства, которые не были учтены», — сказал Шахраманян.
Он добавил, что при необходимости готовы оказать поддержку в организации работы в офисных условиях и предоставить возможности для представительства.
Президент подчеркнул, что ожидания от совета велики, а первоочередные вопросы носят социальный и гуманитарный характер.
«Я также знаю, что правительство Армении предложило создать соответствующие группы и проводить работу. Мне кажется, это должно быть реализовано, поскольку от этих программ зависит дальнейшая интеграция нашего населения и достойная жизнь арцахцев», — отметил он.
Представители Совета по защите прав арцахцев сообщили на встрече с вице-премьером Тиграном Хачатряном 3 апреля, что возвращение к программе поддержки «40+10» не планируется. После обсуждения представители совета подчеркнули, что продолжат борьбу, поскольку считают, что у программы «40+10» нет альтернативы.