Համաձայն «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքի՝ ապրիլի վերջին շաբաթ օրը նշվում է որպես Քաղաքացու օր: Ապրիլի 26-ին՝ Քաղաքացու օրվա շրջանակում, ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս ՀՀ մարզերում և Երևան քաղաքի վարչական շրջաններում կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ, հայտնում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
ՀՀ մարզերի 79 համայնքում ու բնակավայրում, ինչպես նաև Երևանի 12 վարչական շրջանում նախատեսվում է «Շենացրո՛ւ պետությունդ՝ եղի՛ր օրինապահ, նվիրված ու հոգատար» խորագրով հանրային քննարկում-բանախոսությունների շարք։
Նույն օրը մայրաքաղաք Երևանում և Հայաստանի 2025 թ. երիտասարդական մայրաքաղաք ճանաչված Ապարանում կկազմակերպվեն «ստրիթ-արտ» ոճով մշակութային միջոցառումներ՝ տեղական ստեղծագործական խմբերի մասնակցությամբ։
Քաղաքացու օրվան ընդառաջ հանրակրթական դպրոցների աշակերտները ներգրավված են «Շենացրո՛ւ պետությունդ՝ եղի՛ր օրինապահ, նվիրված ու հոգատար» թեմայով ուսումնական նախագծերում։ Դպրոցականները ուսումնասիրում են իրենց համայնքների հիմնախնդիրները և առաջարկում լուծումներ, որոնք նպատակ ունեն ամրապնդելու պետությունն ու համայնքները։ Ապրիլի 26-ին դպրոցները կներկայացնեն իրենց աշխատանքները ֆեյսբուքյան էջերում։
Մշակութային միջոցառումների նպատակը քաղաքացիական կրթության, հայրենասիրության, ազգային ինքնության, պետականության և պետական խորհրդանիշների արժեքավորման խթանումն է՝ ֆլեշմոբների, բացօթյա ցուցադրությունների, համերգների և ազգային նվագարանների օգնությամբ։
Կանցկացվեն նաև հանրային քննարկումներ, որոնց բանախոսները կլինեն պետական և համայնքային իշխանության ներկայացուցիչներ, կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների, սպորտի, մշակույթի ոլորտներում հաջողություններ գրանցած, ինչպես նաև հասարակական ակտիվություն ցուցաբերած գործիչներ։ Նրանք կխոսեն պետության զարգացման գործում քաղաքացու դերի մասին և կպատասխանեն մասնակիցների հարցերին, հատկապես երիտասարդության արժեքային մոտեցումների շուրջ։
ՀՀ մարզերում և Երևանում բանախոսությունները կմեկնարկեն կամ ժամը 12:00-ին, կամ 15:00-ին, և դրանք կեզրափակվեն համառոտ մշակութային ծրագրերով՝ տեղական արվեստի դպրոցների սաների մասնակցությամբ։
Բացի այդ, երիտասարդների համար բանախոսություն-քննարկումներ կկազմակերպվեն պետական աջակցությամբ գործող «Իջևան լոֆթ», «Դուկո», «Մեղրի լոֆթ», «ԾոՎեմ» և «Արարատի երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» երիտասարդական կենտրոններում։
Միջոցառումների այս ձևաչափով նպատակ է դրվել հանրության մեջ խորացնել «քաղաքացի» և «պետականություն» հասկացությունների կարևորությունը՝ ձևավորելով պատասխանատու և նվիրված քաղաքացիների սերունդ։

25 Апрель 2025 - 14:54 AMT
Согласно Закону Республики Армения «О праздниках и памятных днях», последняя суббота апреля отмечается как День гражданина. 26 апреля в различных регионах Армении и административных районах Еревана состоятся мероприятия, приуроченные к этому дню, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта.
В 79 общинах и населённых пунктах областей Армении, а также во всех 12 административных районах Еревана пройдут общественные обсуждения и лекции под девизом «Укрепи своё государство: будь законопослушным, преданным и заботливым».​
В Ереване и Апаране будут организованы культурные мероприятия в стиле «стрит-арт» с участием местных творческих коллективов.​
В преддверии Дня гражданина учащиеся общеобразовательных школ приняли участие в учебных проектах на тему «Укрепи своё государство: будь законопослушным, преданным и заботливым». Школьники изучали проблемы своих общин и предлагали решения, направленные на укрепление государства и общин. 26 апреля школы представят свои работы на своих страницах в Facebook.​
Цель культурных мероприятий — содействие гражданскому воспитанию, патриотизму, национальной идентичности, государственности и уважению к государственным символам посредством флешмобов, выставок под открытым небом, концертов и исполнения на национальных музыкальных инструментах.​
Также состоятся общественные обсуждения, в которых примут участие представители государственных и местных органов власти, а также деятели, добившиеся успехов в области образования, науки, технологий, спорта, культуры и общественной активности. Они обсудят роль граждан в развитии страны и ответят на вопросы участников, особенно касающиеся ценностных ориентиров молодёжи.​
В областях Армении и Ереване эти обсуждения начнутся в 12:00 или 15:00 и завершатся краткими культурными программами с участием учащихся местных художественных школ.
Для молодежи также будут организованы сессии обсуждений в молодежных центрах, действующих при государственной поддержке: «Иджеван Лофт», «Дуко», «Мегри Лофт», «Цовем» и «Центр молодежных инициатив Арарата».
Формат этих мероприятий направлен на углубление общественного понимания понятий «гражданин» и «государственность» с целью формирования поколения ответственных и преданных граждан.