Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը, անդրադառնալով մայիսի 21-ից հետո կայանալիք նախագահի ընտրությանը, ասել է, որ դեռևս չի որոշել՝ մասնակցել առաջիկա նախագահական ընտրություններին, թե ոչ։
«Ես այս պահին նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու որոշում չունեմ, առաջիկայում մենք մեր որոշումը կհայտնենք»,–ասել է նա, գրում է «Փաստինֆոն»։
Նա հավելել է, որ Սահմանադրությամբ նախատեսվում է ընտրությունների անցկացում մայիսի 21-ից հետո՝ 7-10 օրվա ընթացքում։
«Որոշումը կախված է քաղաքական ուժերի դիրքորոշումից, հասարակության դիրքորոշումից։ մենք հաշվի ենք առնելու բոլորի կարծիքները»,– նշել է Շահրամանյանը։
Նա նաև հայտնել է, որ երկու օր առաջ դիմել է Արցախի Գլխավոր դատախազություն և Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ Արցախի ներդրումային հիմնադրամի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործի քննության առնչությամբ։
«Խնդրել եմ այս առնչությամբ 2023 թ-ի նոյեմբերի 8-ին ներկայացրած մեր նամակի հետքերով իրականացված քայլերի առնչությամբ տեղեկատվություն տրամադրել։ Նաև խնդրել ենք վերջերս տեղեկատվական դաշտում ի հայտ եկած հայտարարությունները ընդունել հաղորդում հանցագործության մասին և ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ։ Դեռ պատասխան չունենք»,– հավելել է Շահրամանյանը։
Նա շեշտել է, որ պատրաստ է աջակցել օրեր առաջ Արցախի ներկայացուցչության մոտ ակցիա իրականացրած քաղաքացիներին՝ կազմակերպելով նրանց հանդիպում ուժային կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը Ազատության հրապարակում հանդիպել է արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամների հետ։ Խորհրդի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ արցախցիների խնդիրների վերաբերյալ առաջարկություն ունեն, որը շուտով կփոխանցեն Արցախի նախագահին, և նշել են, որ առաջիկայում նախատեսում են հանդես գալ հայտարարությամբ:

25 Апрель 2025 - 12:57 AMT
Президент Арцаха Самвел Шахраманян, комментируя предстоящие выборы президента, которые должны состояться после 21 мая, заявил, что пока не решил, будет ли участвовать в них.
«Я на данный момент не принял решения баллотироваться на пост президента. Мы объявим о нашем решении в ближайшее время», – цитирует его издание «Пастинфо».
Он напомнил, что согласно Конституции выборы должны пройти в течение 7–10 дней после 21 мая.
«Решение будет зависеть от позиции политических сил и общества. Мы учтем мнение всех», – отметил Шахраманян.
Он также сообщил, что два дня назад обратился в Генеральную прокуратуру Арцаха и Антикоррупционный комитет в связи с расследованием уголовного дела по деятельности Инвестиционного фонда Арцаха.
«Я запросил информацию о шагах, предпринятых по нашему письму от 8 ноября 2023 года. Также мы попросили рассматривать недавно появившиеся в информационном поле заявления как сообщения о преступлении и принять соответствующие меры. Ответа пока нет», – добавил он.
Шахраманян подчеркнул, что готов помочь гражданам, недавно проведшим акцию у представительства Арцаха, в том числе организовать их встречу с представителями силовых структур.
Президент Арцаха Самвел Шахраманян встретился на Площади Свободы с членами Совета по защите прав арцахцев. Представители Совета сообщили, что подготовили предложение по вопросам, касающимся арцахцев, и в ближайшее время представят его президенту. Также они намерены сделать публичное заявление.