25 Ապրիլ 2025 - 12:59 AMT
Մինասյանը՝ Վարդապետյանին․ Կա՞ն դեպքեր, երբ դատախազությունը միջնորդել է վերացնել ընդդիմադիրի խափանման միջոց կալանքը
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը Ազգային ժողովում նշել է, որ միայն 2024 թվականին կալանք կիրառելու վերաբերյալ դատախազության միջնորդությունների թիվն ավելացել է 242-ով՝ համեմատած նախորդ տարվա։ Այդ համատեքստում նա հարց է ուղղել գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին՝ խնդրելով նշել գոնե մեկ դեպք, երբ կալանավորված, հակաիշխանական հայացքներով անձանց նկատմամբ դատախազությունը կիրառել է իր լիազորությունը և միջնորդել է խափանման միջոցի՝ կալանքի վերացում։
«Կհիշե՞ք գեթ մի քանի դեպք, երբ կալանավորված հակաիշխանականի նկատմամբ դատախազությունը միջնորդել է վերացնել խափանման միջոցը»,–հարցրել է նա։
Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը պատասխանել է, որ կա մոտ 400 դեպք, երբ խափանման միջոցը փոխվել է գրավի կամ երաշխավորագրի հիման վրա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Մինասյանը միաժամանակ բարձրաձայնել է մի շարք ցուցանիշներ, որոնք, ըստ նրա, մտահոգիչ են՝ անդրադառնալով հատկապես ծանր հանցագործությունների և թմրամիջոցների մաքսանենգության դեպքերի ավելացմանը։ Նա նշել է, որ 2024 թվականին առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքերը աճել են 422-ով, իսկ թմրանյութերի մաքսանենգության դեպքերն աճել են կրկնակի։
«431 քրեական վարույթ՝ 30 % դատախազության կողմից վերադարձվել է լրացուցիչ քննության, ինչը կարող է լինել հանրային միջոցների անհարկի վատնում»,– ընդգծել է Մինասյանը։
Մինասյանը նաև հետաքրքրվել է, թե դատախազությունն առանձին վիճակագրություն վարու՞մ է արցախցիների դեմ ատելության խոսքի դրսևորումների, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտման դեպքերով հարուցված վարույթների վերաբերյալ։
Վարդապետյանը նշել է, որ նման դեպքերով առանձին վիճակագրություն չի վարվում։
Մինասյանն իր արձագանքում տարակուսել է՝ ընդգծելով, որ հենց նման հոդվածների նպատակն է ապահովել վերահսկողություն և հանրային իրազեկում, և եթե նման տվյալներ հասանելի չեն, հասարակությունը չի կարող պատկերացում կազմել՝ արդյոք այդ ուղղությամբ պետական մեղադրողն աշխատանք տանում է, թե ոչ։

25 Апрель 2025 - 14:51 AMT
Секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян в ходе заседания Национального собрания отметил, что только в 2024 году число ходатайств прокуратуры о применении ареста увеличилось на 242 по сравнению с предыдущим годом.
В этом контексте он обратился к генеральному прокурору Анне Вардапетян с просьбой назвать хотя бы один случай, когда в отношении арестованного, имеющего антивластные взгляды, прокуратура применила свои полномочия и ходатайствовала об отмене меры пресечения в виде ареста.
«Можете ли вы вспомнить хотя бы несколько случаев, когда прокуратура ходатайствовала об отмене ареста в отношении оппозиционера?» — задал он вопрос.
Генпрокурор Вардапетян ответила, что имеется около 400 случаев замены меры пресечения на залог или поручительство, сообщает «Panorama.am ».
Минасян также озвучил ряд тревожных, по его мнению, показателей, подчеркнув рост числа особо тяжких преступлений и контрабанды наркотиков. Он отметил, что в 2024 году число таких преступлений увеличилось на 422, а случаи контрабанды наркотиков — вдвое.
«По 431 уголовному производству 30 % дел возвращены прокуратурой на дополнительное расследование, что может свидетельствовать о нецелевом расходовании государственных средств», — отметил он.
Депутат также поинтересовался, ведет ли прокуратура отдельную статистику по проявлениям языка вражды в отношении жителей Арцаха и по возбужденным делам, связанным с отрицанием Геноцида армян.
Вардапетян заявила, что по таким случаям отдельная статистика не ведется.
В своем ответе Минасян выразил недоумение, подчеркнув, что цель подобных статей — обеспечить контроль и информированность общества. Без наличия доступных данных невозможно понять, работает ли государственное обвинение в данном направлении.