26 Ապրիլ 2025 - 09:14 AMT
Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման շրջանակում արդարադատության ոլորտում նախատեսված բարեփոխումների վերաբերյալ ԱԺ-ում ապրիլի 25-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում՝ կազմակերպված Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մերի Գալստյանի նախաձեռնությամբ։
«Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի գլխավոր գործառույթներից են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման հետ կապված հարցերը, մասնավորապես, խորհրդարանական վերահսկողության իրականացումը և գործողությունների կիրարկմանն աջակցելը: Այս շրջանակում նախատեսված են հանդիպում-քննարկումներ ոլորտային կառույցների հետ՝ ընթացիկ գործընթացներում հաղորդակցությունը պահպանելու, կարիքների գնահատման գործընթացին աջակցելու և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման նպատակով համագործակցելու համար»,- ասել է Մերի Գալստյանը։
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանը, անդրադառնալով ճանապարհային քարտեզի կատարման գործընթացին, նշել է. «Նախարարությունը ծավալուն աշխատանք է կատարել Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզով նախանշված գործողությունների ու մոտարկման ենթակա իրավական ակտերի փորձաքննությունների համատեքստում»։
Մասնավորապես ներկայացվել են Ընտրական, Քրեական, Քրեական դատավարության օրենսգրքերում իրականացված փոփոխությունները, հակախտրականության ոլորտում մշակված կարգավորումները, Հակակոռուպցիոն ռազմավարության կազմման և ընդունման ընթացքը, դատաիրավական բարեփոխումները և դրանցից բխող ռազմավարության մշակումը, մարդու իրավունքների պաշտպանության, քրեակատարողական հիմնարկներում պայմանների բարելավման, տեղեկատվության ազատության և անձնական տվյալների պաշտպանության ուղղությամբ կատարված ու նախատեսվող աշխատանքները։ Ընդգծելով անձնական տվյալների պաշտպանության կարևորությունը՝ նախարարի տեղակալը հավելել է, որ նախարարությունն առաջարկում է ձևավորել ԵՄ պահանջներին բավարարող համանուն հանձնաժողով։
Խոսելով ընթացիկ աշխատանքների ընթացքում ի հայտ եկած խոչընդոտների մասին՝ Աննա Կարապետյանը նշել է կարողությունների զարգացման, ԵՄ իրավական համակարգից առցանց օգտվելու, ԵՄ օրենսդրության մոտարկման և փորձաքննությունների ժամկետների հետ կապված խնդիրները, ինչպես նաև կարեւորել է յուրաքանչյուր ծրագրի շրջանակում համապատասխան վերապատրաստումների կազմակերպումը։ Մերի Գալստյանը շնորհակալություն է հայտնել կատարված աշխատանքների մանրամասն ներկայացման համար։

26 Апрель 2025 - 10:33 AMT
В рамках реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС 25 апреля в Национальном собрании состоялось рабочее обсуждение запланированных реформ в сфере юстиции, организованное по инициативе Мери Галстян, заместителя председателя Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции.
«Одной из основных функций Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции является осуществление парламентского контроля за реализацией Соглашения Армения-ЕС и содействие выполнению предусмотренных действий. В этом контексте организуются встречи и обсуждения с профильными структурами для поддержания коммуникации в процессе реализации, содействия оценке потребностей и развития институциональных возможностей», — заявила Галстян.
Заместитель министра юстиции Анна Карапетян, говоря о ходе выполнения дорожной карты, отметила: «Министерство проделало масштабную работу в контексте предусмотренных действий и экспертизы правовых актов, подлежащих гармонизации в рамках Соглашения Армения-ЕС».
В частности, были представлены изменения в Избирательный кодекс, Уголовный кодекс и Уголовно-процессуальный кодекс; новые регулирования в области антидискриминации; процесс разработки и принятия Антикоррупционной стратегии; реформы в судебной системе и разработка соответствующих стратегий. Также были освещены текущие и планируемые работы по защите прав человека, улучшению условий в пенитенциарных учреждениях, обеспечению свободы информации и защите персональных данных. Подчеркнув важность защиты персональных данных, Карапетян предложила создать комиссию, соответствующую требованиям ЕС.
Говоря о возникающих в процессе работ трудностях, Карапетян отметила проблемы развития компетенций, доступа к правовой системе ЕС в режиме онлайн, гармонизации законодательства и соблюдения сроков экспертизы, а также подчеркнула важность проведения соответствующих тренингов в рамках каждого проекта. Мери Галстян поблагодарила за подробное представление проделанной работы.