28 Ապրիլ 2025 - 06:28 AMT
Իրանում ապրիլի 28-ը հայտարարել է համազգային սգո օր Բենդեր Աբաս նավահանգստում տեղի ունեցած հզոր պայթյունի հետևանքով: Զոհերի թիվը հասել է 40-ի, հայտնում է իրանական IRNA գործակալությունը:
Վիրավորների թիվը գերազանցել է 1000-ը։
Նավահանգստում պայթյունի հեևանքով մեծ ավերածություններ են. հրդեհը, որն ընդգրկել է ենթակառուցվածքների զգալի մասը, շարունակվում է ավելի քան մեկ օր, այրվում են քիմիական նյութերով լցված պահեստները: Չնայած փրկարարների ջանքերին՝ կրակը ամբողջությամբ մեկուսացնել դեռ չի հաջողվում:
ՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Իրանում տեղի ունեցած պայթյունի զոհերի հարազատներին։ Այս մասին գրառում է հրապարակվել նախարարության X միկրոբլոգի պաշտոնական էջում։
«Խորապես վշտացած ենք Բենդեր Աբաս քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգական պայթյունից, որը բազմաթիվ զոհերի պատճառ է դարձել։ Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում Իրանի կառավարությանը և բարեկամ ժողովրդին, ինչպես նաև զոհվածների ընտանիքներին և հարազատներին: Տուժածներին՝ շուտափույթ ապաքինում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Պայթյունը տեղի է ունեցել ապրիլի 26-ին, պատճառը դեռ պարզված չէ: Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեին պաշտոնյաներին կոչ է արել մանրակրկիտ հետաքննություն անցկացնել:

28 Апрель 2025 - 07:37 AMT
Иран объявил 28 апреля днем общенационального траура в связи с мощным взрывом в порту Бендер-Аббас, сообщает агентство IRNA. Число погибших достигло 40 человек.
Количество пострадавших превысило 1000 человек.
В результате взрыва в порту произошли масштабные разрушения. Пожар, который охватил значительную часть инфраструктуры и склады с химическими веществами, продолжается более суток. Несмотря на усилия спасателей, полностью локализовать огонь пока не удается.
Министерство иностранных дел Армении выразило соболезнования семьям погибших в Иране. Сообщение опубликовано на официальной странице министерства в микроблоге X.
«Мы глубоко опечалены трагическим взрывом в городе Бендер-Аббас, приведшим к многочисленным жертвам. Выражаем наши искренние соболезнования правительству и дружественному народу Ирана, а также семьям и близким погибших. Желаем скорейшего выздоровления пострадавшим», — говорится в сообщении.
Взрыв произошел 26 апреля, причины происшествия пока неизвестны. Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи призвал провести тщательное расследование.