28 Ապրիլ 2025 - 08:28 AMT
ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ ադրբեջանական կողմի տարածած հաղորդագրությունը, թե իբր ապրիլի 28-ին՝ ժամը 00:25-ի սահմաններում, Հայաստանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանի արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
Նշվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը հանդես է եկել առաջարկությամբ ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ ուղղված հրադադարի խախտման դեպքերի և/կամ նման տեղեկությունների հետաքննությանը, սակայն Ադրբեջանը մինչ այժմ չի արձագանքել այդ առաջարկին։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մեկ անգամ ևս շեշտել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշման շրջանակում պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրության հիմնավորումը, պայմանով, որ համապատասխան փաստերը փոխանցվեն ՀՀ-ին։

28 Апрель 2025 - 09:27 AMT
Как сообщили в Министерстве обороны Армении, заявление азербайджанской стороны о том, что 28 апреля около 00:25 подразделения Вооруженных сил Армении якобы открыли огонь по азербайджанским позициям на восточном участке границы, не соответствует действительности.
Указано, что Аппарат премьер-министра Республики Армения выступил с предложением создать совместный армяно-азербайджанский механизм для расследования случаев нарушения режима прекращения огня и/или подобных инцидентов. Однако Азербайджан до настоящего времени не ответил на это предложение.
Министерство обороны Армении вновь подчеркнуло, что в рамках позиции Аппарата премьер-министра готово расследовать заявление Минобороны Азербайджана при условии передачи соответствующих доказательств армянской стороне.