28 Ապրիլ 2025 - 13:47 AMT
Փաստաբաններ Վարազդատ Հարությունյանը ևՌուբեն Մելիքյանըմիջնորդություն են ներկայացրել Սամվել Վարդանյանին խոշտանգելու գործով։
Հսկող դատախազին ներկայացվել է Վարդանյանին ուղեկցող երկու ոստիկանների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդություն, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Հիմք ընդունելով ապրիլի 25–ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովում Սամվել Վարդանյանին խոշտանգման ենթարկելու գործով գլխավոր դատախազի արտահայտած օրինականության ու արագության հանձնառությունը՝ անհրաժեշտ ենք համարում լրացուցուցիչ դատավարական միջոցներով օգնել ՀՀ դատախազությանը՝ կատարելու այդ հանձնառությունը։ Մասնավորապես, այսօր հսկող դատախազին ներկայացրել ենք Սամվելին ուղեկցող երկու ոստիկանների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդություն։
Միաժամանակ վերահաստատում ենք մեր սկզբնական մոտեցումն առ այն, որ այդ անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու բոլոր հիմքերն առկա են եղել դեռևս մեկ տարի առաջ։
Ըստ օրենքի՝ հսկող դատախազն ունի 7 օր՝ մեր միջնորդությունը բավարարելու կամ մերժելու համար»,- ասել են Վարդանյանի լիազոր ներկայացուցիչները։
2024 թվականի ապրիլի 15-ին Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանի հետ երթուղայինում տեղի ունեցած վիճաբանության արդյունքում Սամվել Վարդանյանին նույն օրը ձերբակալել են։ Սամվել Վարդանյանի պաշտպանները հայտնել են, որ Սամվելին ձերբակալվածների պահման վայր տեղափոխող ոստիկանները դուրս են եկել մեքենայից, ինչից հետո դիմակավորված անձինք բացել են մեքենայի դուռը, որտեղ գտնվել է ձեռնաշղթայված Վարդանյանը, դուրս են բերել նրան մեքենայից և բռնության ենթարկել՝ նվաստացնելով արժանապատվությունը։

Адвокаты Вараздат Арутюнян и Рубен Меликян подали ходатайство по делу о пытках Самвела Варданяна.
Как сообщает «Panorama.am », в адрес надзирающего прокурора направлено ходатайство о возбуждении публичного уголовного преследования против двух полицейских, сопровождавших Варданяна.
«Основываясь на обязательстве законности и оперативности, высказанном генеральным прокурором на заседании Постоянной комиссии Национального собрания по государственно-правовым вопросам 25 апреля, мы сочли необходимым оказать дополнительную процессуальную поддержку прокуратуре Армении для выполнения этого обязательства. В частности, сегодня мы подали надзирающему прокурору ходатайство о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении двух полицейских, сопровождавших Самвела», — заявили уполномоченные представители Варданяна.
Они также подтвердили свою изначальную позицию, согласно которой основания для возбуждения уголовного преследования в отношении этих лиц существовали ещё год назад.
«Согласно закону, надзирающий прокурор имеет семь дней для удовлетворения или отклонения нашего ходатайства», — добавили представители Варданяна.
15 апреля 2024 года в результате конфликта в маршрутке с депутатом фракции «Гражданский договор» Национального собрания Акопом Асланяном был задержан Самвел Варданян. Защитники Варданяна сообщили, что при транспортировке в изолятор полицейские покинули машину, после чего замаскированные лица открыли дверь, где находился закованный в наручники Варданян, вытащили его и применили насилие, унизив его достоинство.